Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Tümörün baş besini nikotin

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 758
164
Tümörün baş besini nikotin

29 Ağustos—  Standford Üniversitesi araştırmacılarının yaptığı çalışmanın sonucu, sigarayı bırakmak için önerilen nikotin bantları ve hapla...


Stanford Üniversitesi uzmanlarınca yapılan ve sonuçları Amsterdam’da düzenlenen Avrupa Kardiyoloji Derneği Kongresi’nde sunulan bir araştırma, nikotinin tümörlerin büyümesine, beslenmesine yardımcı olduğunu ortaya koydu. Amerikalı bilimadamlarına göre nikotin, tümörlerin yaşaması ve gelişmesi için gerekli damarsal oluşumları (anjiojenesis) harekete geçiriyor.

       Bugüne kadar yapılan çalışmalar sonucunda, sigara dumanında bulunan yaklaşık 4 bin maddeden birçoğunun tümör oluşumunu harekete geçirdiğini ortaya koymuştu. Araştırmadaki yeni nokta, nikotinin tümörleri besleme yeteneğinin saptanması. Bu, araştırmanın sorumlusu Christopher Heerschen’in dediği gibi, “nikotinin yerini alacak terapiler konusunda endişe yaratacak” bir sonuç. Kısacası sigarayı bırakmaya yaradığı ileri sürülen nikotin bantları, cikletleri ve haplarının etkilerini tartışmak gerekecek. Araştırmanın bir diğer önemli sonucu da kanserli hastaların kesinlikle sigara içmemeleri gerektiğinin birkez daha saptanması.

       

DAMARLARI DA SERTLEŞTİRİYOR

       Nikotinin tümörlerin gelişmesinde oynadığı rol çok önemli. Çünkü tümörle mücadelede geliştirilen en yeni ve umut verici yöntemlerden biri, anjiojenesis mekanizmasını durdurma esasına dayanıyor. Nikotin ise doğrudan, kan damarlarının iç cidarlarını kaplayan hücreler üzerine etki yaparak anjiojenesis mekanizmasını harekete geçiriyor. En azından kobay farelerde bunun böyle olduğu görüldü. Deneyler sonucunda hayvanların ön ayaklarında bir tür iskemi oluştu. Çünkü nikotin yeni damarların gelişmesine neden oldu ve böylelikle ayaklara kan akışını artırdı. Heerschen’e göre bunun nedeni, nikotinin kan damarlarında nitrik oksid ve prostasiklinin, yani yeni kan damarlarının oluşmasında kilit rol oynayan iki maddenin üretimini artırması.

       Bu mekanizma aynı zamanda sigaranın neden kalp-damar hastalıkları riskini artırdığını da açıklıyor. Çünkü nikotin damar sertliğini oluşturan plakaların oluşumunu hızlandırıyor.

       

       

Ntv

29 Ağustos—  Standford Üniversitesi araştırmacılarının yaptığı çalışmanın sonucu, sigarayı bırakmak için önerilen nikotin bantları ve hapla...