Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Turizmde büyük tanıtım fırsatı kaçtı

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 467
41
Turizmde büyük tanıtım fırsatı kaçtı

12 Şubat—  Mart ayında Strasbourg’da düzenlenecek Fransız-Alman turizm fuarına THY Strasbourg bürosu aracılığıyla “onur konuğu&...


THY’nin Strasbourg bürosu, bu dev tanıtım fırsatını kendi elleriyle geri çevirdi ve davete yanıt verme gereğini bile duymadı.

       Aynı THY bürosu, geçtiğimiz günlerde, 2 bin dolar harcayarak sıradan bir katılımcı olarak fuarda yer almak için başvuruda bulundu. Fuara katılacak Türk seyahat şirketleri THY bürosuna ateş püskürüyorlar.

       Türkiye, Ermeni soykırımı iddialarının yasalaştığı Fransa’da önemli bir tanıtım fırsatını kendi elleriyle geri tepti.

       Fransa’nin kuzeydoğusuyla Almanya’nın güneybatısının en büyük turizm fuarı olma özelliğine sahip TOURISSIMO salonuna “onur konuğu” olarak davet edilen Türkiye’nin bu davete yanıt dahi vermediği ortaya çıktı. 23-25 Mart tarihlerinde Strasbourg’da düzenlenecek turizm fuarının organizatörleri, Türkiye’nin “onur konuğu” olması için Strasbourg’daki Türk Hava Yolları (THY) bürosuna 6 Kasım 2000 tarihinde mektup gönderdiklerini ancak yanıt alamadıklarını söylediler.

       Teklife yanıt vermeyen THY Strasbourg bürosunun, ayni fuara 2 bin 500 dolar “giris ücreti” ödeyerek katılma kararı alması ise hem organizatörleri hem de Türk turizmcileri şaşkınlık içinde bıraktı.

       

FIRSATI RUSYA KAPTI

       Fuarın organizatörleri, THY’den “yanıt alamadıkları” için onur konuğu davetinin Rusya’ya yapıldığını, Rusların ise daveti hemen kabul ettiklerini belirttiler.

       Fransa, Almanya ve İsviçre’den 300’e yakın tur operatörü ve seyahat acentesinin katılacağı turizm fuarını 3 gün içinde 40 ile 50 bin arasında ziyaretçinin gezmesi bekleniyor.

       Fuara her yil geleneksel olarak turizm açısından “gözde” olan bir ülke davet ediliyor. “Onur konuğu” olmak, söz konusu ülkeye olağanüstü tanıtım olanaklarını da beraberinde getiriyor. Fuar organizatörlerinden edinilen bilgiye göre; Onur konuğu ülkeye fuarın en merkezi mekanında 48 metrekarelik büyük bir stand (fuarın en büyüğü) veriliyor; Onur konuğu ülke 4x3 metre büyüklüğünde dev afişlerle kuzeydoğu Fransa ve güneybatı Almanya’da iki hafta boyunca tanıtılıyor; Fuarla ilgili tüm tanıtıcı yayınlarda onur konuğu ülkeden de söz ediliyor; Fuarın tanıtımının yapılacağı iki hafta boyunca, radyolar ve TV kanallarında yer alacak reklam spotlarında onur konuğu ülkenin ismi de geçiyor; Fuarın davetiyelerinde “onur konuğu” ülke de belirtiliyor; Bölgenin en çok okunan gazetelerinde onur konuğu ülkeye özel tanıtım sayfası ayrılıyor; Strasbourg havalimanı ve Strasbourg Ticaret ve Sanayi Odası’nın aylık dergilerinin Mart sayılarında Türkiye’ye birer sayfa ayrılıyor; Strasbourg Hilton otelinde fuarın ilk gecesi 400’den fazla turizm profesyoneli için, onur konuğu ülkenin bayraklarıyla donatılmış bir balo salonunda özel bir gece düzenleniyor; Fuarın açılış, onur konuğu ülkeden gelecek üst düzey bir yönetici tarafından yapılıyor; Onur konuğu ülkeye fuarda basın toplantısı düzenleyebilmesi için özel bir salon tahsis ediliyor ve dia ve multivision gösterileri yapma imkanı tanınıyor; Fuarda onur konuğu ülkenin mutfağını tanıtan büyük bir lokanta açılıyor.

       Fuar organizatörleri yukarıdaki tüm olanaklar için onur konuğu ülkeden yaklaşık 4 bin ABD dolar “katılım” istendiğini de belirtiyorlar. Organizatörler, herhangi bir turizm şirketinin fuara katilim masrafının ortalama 2 bin 500 dolar oldugu göz önünde tutulduğunda, onur konuğu olarak katilimin tanıtım açısından ne derece “avantajlı” olduğunun görülebileceğine de işaret ediyorlar.

       

TURİZMCİLER ATEŞ PÜSKÜRÜYOR

       Tüm bunlar dikkate alındığında, fuara kendi ceplerinden verecekleri paralarla katılacak Türk seyahat acentalarının “hayal kırıklığı” da anlaşılıyor. Fuara katılacak Türk şirketlerinden New Horizons’un yöneticileri, “İnanılmaz tanıtım fırsatları kaçırılıyor. Eğer THY katilim ücretini yüksek bulduğu için katılmadıysa, bizlere sorabilirdi. Biz bu miktarın tamamını dahi temin edebilirdik” diyorlar.

       Öte yandan, Fransa’daki Türk turizm bürosu da olaydan haberdar olduğunu gizlemiyor. Turizm bürosu yetkilileri “THY Strasbourg bürosunun fuarın organizatörlerinden gelen davet konusunda kendilerini bilgilendirmediğini” belirterek, “Bizi bilgilendirselerdi, teklifi mutlaka değerlendirirdik” sekilinde konuşuyorlar.

       Türkiye’nin yurtdışında ne derece önemli tanıtım sorunlarıyla karsı karsıya olduğunun göstergesi olan bu olayın en trajik yani ise, onur konuğu davetine yanıt dahi vermeyen THY Strasbourg bürosunun, kasasından 2 bin dolar harcayarak ve 15 metrekarelik bir stand kiralayarak fuara “sıradan” bir katılımcı olarak yazılmış olması. Fransa’daki Türk turizm bürosu da ufak bir stand için ayni miktarı ödeyecek.

       Yani, Türkiye Cumhuriyeti’nin fuar için cebinden çıkacak para, ek masraflarla birlikte 4 bin doları geçmiş olacak. Hem de “onur konuğuna” tanınan fırsatların hiçbirinden yararlanamadan…

Ntv

12 Şubat—  Mart ayında Strasbourg’da düzenlenecek Fransız-Alman turizm fuarına THY Strasbourg bürosu aracılığıyla “onur konuğu&...