Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Türk-Amerikan Konseyi toplantısı yapıldı

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 783
118
Türk-Amerikan Konseyi toplantısı yapıldı

ABD’nin başkenti Washington’da devam eden Türk-Amerikan Konseyi yıllık toplantısının savunmayla ilgili bölümüne bir bildiri sunan, Genelku...


Korgeneral Turgut, Türkiye’nin komşuları hakkında da bazı saptamalarda bulunurken, “İran, hala radikal İslami rejimini ihraç etme politikasını sürdüyor. Ayrıca, kitle imha silahları edinme ve nükleer silah geliştirme çalışmaları yapıyor” dedi.

        Türkiye’nin, Irak’ın toprak bütünlüğünü, egemenliğini ve siyasal birliğini desteklediğini belirten Korgeneral Turgut, “Irak’ın içişlerine yapılacak bir dış müdahale, siyasi gruplar arasındaki düşmanlığı artırmaktan başka bir şeye yaramayacaktır” diye konuştu.

        Konuşmasını, “Türkiye’nin kararlığının sonucu olarak Suriye, şimdilerde bir ölçüde olumlu bir yaklaşım içine girmiş bulunmaktadır” diye sürdüren Korgeneral Turgut, Ortadoğu’da İsraillilerle Filistinliler arasında devam eden çatışmaların Türkiye’yi çok fazla endişelendirdiğini belirterek, “Türkiye, soruna her iki tarafca kabul edilebilecek adil ve kalıcı bir çözüm bulunabilmesi için elinden geleni yapmaktadır” dedi. Konuşmasında Balkanlar’a da değinen Korgeneral Turgut, “Balkanlar’da kalıcı barış, ancak tüm Balkan devletlerinin bağımsızlık, egemenlik ve toprak bütünlüklerine saygı gösterilmesi ve çok etnik yapılı karakterlerinin korunması yoluyla sağlanabilir” diye konuştu.

        Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkilere de değinen Korgeneral Turgut, bu ilişkilerin yeni bir döneme girdiğini ve umut verici bir ivme kazandığını kaydederek, “Bununla birlikte temel sorunlar, Yunanistan tarafından masaya oturma konusunda gösterilen isteksizlik nedeniyle tartışılıp çözüme bağlanamıyor” dedi. Korgeneral Turgut, Ermeni diasporasının, soykırım iddialarını kabul ettirebilmek için Türkiye aleyhtarı her türlü faaliyete destek verdiğine dikkati çekerek, Ermenistan’ın bunu bir devlet politikası haline getirdiğini söyledi. Korgeneral Turgut, o dönemde meydana gelen ve gerek Türk gerekse Ermeni toplumları arasında can kaybına neden olan olayların “soykırım” olarak nitelendirilmesine imkan bulunmadığını da sözlerine ekledi.

       

TERÖR ÖRGÜTLERİ

        Hamas, Hizbullah ve PKK gibi terör örgütlerinin Türkiye’de yarattığı rahatsızlığın altını çizen Korgeneral Turgut, “Türkiye’nin, PKK terör örgütünün, Kuzey Irak’taki iktidar boşluğundan yararlanarak bazı faaliyetlerde bulunmasına müsamaha etmesi söz konusu değildir” dedi.

       

       

Ntv

ABD’nin başkenti Washington’da devam eden Türk-Amerikan Konseyi yıllık toplantısının savunmayla ilgili bölümüne bir bildiri sunan, Genelku...