Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Türk-Gürcü işbirliği pekişiyor

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 119
13
Türk-Gürcü işbirliği pekişiyor

Dışişleri Bakanı Cem, Türkiye ile Gürcistan ülke arasındaki mevcut işbirliğine güvenlik boyutu da kazandıracaklarını ve bunu, ABD ile paylaşacakların...


Görüşmelerde birçok konuyu ele aldıklarını anlatan Cem, şöyle devam etti:

       “ABD-Gürcistan ve Türkiye arasındaki mevcut işbirliğini, ekonomik konularda ve kısmen siyasi konulardaki danışma mekanizmalarını günümüz gerçeklerinde ve özellikle 11 Eylül sonrasında daha ileriye götürme kararını aldık. Bu ilişkilere güvenlik boyutunu etraflı bir şekilde eklemeyi kararlaştırdık. Bu kapsamda bazı çalışmaları birlikte yapacağız, ABD ile paylaşacağız.”

       

“ENERJİ KORİDORUNUN ÖNEMİ ARTIYOR”

       Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye arasında mevcut olan ve güvenlik konusunu da kapsayan işbirliğine yeni bir boyut kazandıracaklarını ifade eden Cem, şunları kaydetti:

       “Bu işbirliğinin daha da güçlenmesinin gerekliliğini ortaya koyan gelişmeler söz konusu. Enerji koridoru ve bu koridorun giderek artan önemi.

       Şimdi Şahdeniz’den gelecek doğalgazla bu işbirliğinin biraz daha öne çıkması ve sadece bu projenin güvenliği değil genel bir güvenlik işbirliğine, bunu daha ileriye götürmenin ihtiyacı var. Günümüzün teröre karşı ortak mücadele zorunluluğunun nihayet herkes tarafından anlaşılması sonucunda, biz de kendi bölgemizde üzerimize düşeni daha iyi bir şekilde yapmak amacıyla Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye arasındaki güvenlik işbirliğini daha kapsamlı, daha derinliğine bir ilişkiye dönüştürme kararındayız.”

       

AVRASYA PROJESİ

       Dışişleri Bakanı Cem, görüşmede, genel olarak Kafkaslar’da barış ve istikrar meselesinin konuşulduğunu dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

       “Meslektaşıma, Türkiye ile Rusya arasında son şeklini alan Avrasya Projesi’ni sundum. Bu proje çerçevesinde Rusya ile Türkiye arasında çeşitli alanlarda birbirine daha fazla danışacak olması, birçok meseleye birlikte eğilecek olması ve bunun Kafkasya’nın güvenliğine, bazı sorunlara yeni bir katkı getireceği yolundaki düşünceleri kendisiyle paylaştım. Kendisinin de bu konuda bizi cesaretlendirdiğini memnuniyetle gördüm.”

       

KARS-TİFLİS DEMİRYOLU PROJESİ

       Cem, ayrıca Şahdeniz Projesi ile Kars-Tiflis Demiryolu Projesi konularına değindiklerini anlatarak, “Demiryolu projesi fizibilite aşamasında. Bu projeyi tamamlama kararlılığımızı konuştuk. Aktaş Sınır Kapısı’ndaki çalışmaları sundum” diye konuştu.

       Gürcistan ile Türkiye arasındaki bir başka projenin de, “Rize-Potya arasında fiberoptik bağlantının kurulması” olduğunu belirten Cem, “Bu, iki ülkenin projesi. Telekomlar’ın gerçekleştireceği bir proje. Bu projeyle Gürcistan doğrudan doğruya Batı Avrupa ile bağlantısını Türkiye üzerinden gerçekleştiriyor. Ekonomik bir proje” dedi.

       

TERÖRİZMLE MÜCADELE

       Terörizmle ciddi anlamda bir mücadelenin başladığını da ifade eden Cem, “Terörizmle uluslararası ciddi bir mücadelenin başladığı günümüzde, Gürcistan ve Türkiye’nin ortak çalışmasını ve terörizmin dünyanın her yanında olduğu gibi bölgemizde nihayet yenilerek, bölgemizin terörizm belasından kurtulması yolunda birlikte gayretlerimizi düşündük ve bu doğrultuda hareket etmeyi uygun gördük” diye konuştu.

       

“TÜRKİYE BÖLGEDE GÜVENLİĞİ SAĞLAYABİLİR”

       Bakan Cem, “Kafkaslar’daki son gelişmelerden sonra Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru Hattı ve diğer projelerle ilgili bir güvenlik sorununun yaşanıp yaşanmayacağına” ilişkin soruya karşılık, “Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru Hattı Projesi olsun, Şahdeniz Projesi olsun, bizim güvenlik konusunda hiçbir endişemiz yoktur. Bölge ülkeleri olarak ve ben kendi adımıza konuşuyorum Türkiye olarak bu güvenliği sağlayabilecek durumdayız. Özel bir sıkıntı yoktur. Bu projeler mutlaka sonuçlanacaktır’ dedi.

       “Gürcistan ile yapılan bu görüşme, Rusya ile bu ülke arasında Türkiye’nin bir arabuluculuk rolü mü üstleniyor” sorusu üzerine Cem, şöyle konuştu:

       “Arabuluculuk rolü değil elbette. Türkiye hem Güney Kafkasya’nın çok önemli ülkesi kimliğiyle hem de Gürcistan ile fevkalade ilişkileri, aynı şekilde Rusya ile gelişen ilişkileriyle Kafkaslar’da bir istikrar etkeni şu anda. Bu istikrar etkeni özelliğini devamlı geliştirmekte. Bu açıdan elbette olumlu katkımız söz konusu.”

       

Ntv

Dışişleri Bakanı Cem, Türkiye ile Gürcistan ülke arasındaki mevcut işbirliğine güvenlik boyutu da kazandıracaklarını ve bunu, ABD ile paylaşacakların...