Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Türk heyeti de Soto ile görüştü

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 568
84
Türk heyeti de Soto ile görüştü

11 Temmuz—  Kıbrıs dolaylı görüşmelerinin üçüncü turu, BM Genel Sekreteri‘nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro de Soto ile KKTC Cumhurba...


KKTC heyeti, dün akşam 3,5 saat süren görüşmeden sonra, bu sabah yeniden De Soto ile buluştu. Heyetler arasında görüşmeler devam ederken, Türk, Rum ve Yunan basın mensuplarının, “hiçbir açıklama yapılmayacağı“ belirtilmesine rağmen, sabırlı bekleyişleri sürüyor. Diplomatik kaynaklar, AB ülkeleri temsilcilerinin görüşmeleri yakından izlediklerini ve De Soto‘dan düzenli olarak bilgi aldıklarını belirtiyor.

        İngiltere‘nin Kıbrıs Özel Temsilcisi David Hannay ve Almanya‘nın Güney Kıbrıs‘taki Büyükelçisi Peter Viting ile Finlandiyalı, Fransız ve diğer ülkelerden bazı üst düzey diplomatlar, De Soto‘dan gelişmeler hakkında bilgi isteyenler arasında yer alıyor. ABD Başkanı Bill Clinton‘ın Kıbrıs Özel Temsilcisi Alfred Mosses‘in de Cenevre‘ye gelerek dolaylı görüşmeler hakkında bilgi edineceği belirtiliyor.

       

YARIN ARA VERİLECEK

        Görüşmelerin yarından itibaren 24 Temmuz‘a kadar askıya alınacağını hatırlatan diplomatik kaynaklar, De Soto‘nun önerilerini bu aşamada açıklamasının beklenmediğini, Özel Temsilci‘nin 24 Temmuz‘dan önce bu yönde girişim yapmayacağının düşünüldüğünü ifade ediyor. 12-24 Temmuz tarihleri arasında çalışma ve temaslarını sürdüreceği ve değerlendirmelerde bulunacağı belirtilen De Soto‘nun, verilen arayı en iyi şekilde değerlendirme ve siyasi istişareleri sürdürme görüşünde olduğu kaydediliyor. De Soto‘nun öğleden sonra, Klerides ve heyetiyle buluşması planlanıyor.

Ntv

11 Temmuz—  Kıbrıs dolaylı görüşmelerinin üçüncü turu, BM Genel Sekreteri‘nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro de Soto ile KKTC Cumhurba...