Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Türkiye AB kredilerinden yeterli faydalanamıyor

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 737
70
Türkiye AB kredilerinden yeterli faydalanamıyor

12 Ekim—  İktisadi Kalkınma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Meral Gezgin Eriş, Türkiye’nin düşük kredibilitesi yüzünden Avrupa Birliği&#...


Eriş, aynı dönemde diğer AB adaylarından Polonya’ya 2.7 milyar Euro, Çek Cumhuriyeti’ne 1.7 milyar Euro, Romanya’ya 1.9 milyar Euro AYB kredisi verildiğini hatırlattı. Katılım öncesi yardım paketinden yararlanacak aday ülkede, kamu kuruluşlarınca yapılan başvurularda ülkenin kredi notunun en az “BBB”, özel sektör başvurularında ise özel sektörün notunun “A+” olması gerektiğini vurgulayan Eriş, “Farklı bir düzenleme getirilmezse türkiye bu kredilerden yararlanamaz” diye konuştu.

       Eriş, bu durumda Türkiye’nin varolan kredi imkanlarından düşük kredibilitesi yüzünden yararlanamadığına dikkat çekti.

       

KATILIM ÖNCESİ PAKET 8.5 MİLYAR EURO

       İKV Başkanı Eriş, 2000-2003 dönemini kapsayan katılım öncesi yardım paketinin 8.5 milyar euro tutarında olduğunu belirterek, şunları söyledi:

       “1996-2000 arasında AB adaylarından Polonya’ya 2.7 milyar Euro, Çek Cumhuriyeti’ne 1.7 milyar Euro, Romanya’ya 1.9 milyar Euro Avrupa Yatırım Bankası kredisi verilmesine karşın, Türkiye’ye verilen miktar 1 milyar Euro ile sınırlı kaldı. Türkiye’nin katılım öncesi yardım paketini kullanabilmesi ve ihtiyaçları ve ekonomik büyüklüğü ölçüsünde AYB kredilerinden faydalanabilmesi gerekmektedir.”

       Eriş, gerek krizin aşılmasında, gerek, Türkiye’nin AB’ye uyum sürecinde başarılı olmasında AB tarafının en önemli yükümlülüklerinden olan mali destek imkanlarının artırılmasının ve varolan olanakların en iyi şekilde kullanılmasının önem taşıdığını kaydetti.

       

KRİTERLER YAKALANMALI

       Bu dönemde Türkiye’nin AB ile ilişkilerinde en önemli önceliğin katılım müzakerelerinin başlatılması gerektiğine de işaret eden Eriş, “Aday ülkeler arasında Kopenhag siyasi kriterlerini karşılayamayan ve AB ile katılım müzakerelerine başlamamış tek ülke olan Türkiye’nin vakit kaybetmeden söz konusu kriterleri yerine getirmeye yönelik düzenlemeleri gerçekleştirmesi gerek” dedi.

       Bu kapsamda onaylanan Anayasa değişikliği paketinin çok önemli bir gelişme olduğunu vurgulayan Eriş, Katılım Ortaklığı Belgesi ve Ulusal Program’daki taahhütlerimizle büyük ölçüde örtüşen söz konusu anayasal değişikliklerin, Kasım ayında AB Komisyonu tarafından açıklanacak ilerleme raporuna olumlu yansıyacağına işaret etti.

       Anayasa değişikliklerinin Kopenhag siyasi kriterlerine uyum yönünde önemli bir adım olmakla birlikte AB ile müzakerelerin başlatılması için yeterli olmadığını kaydeden Eriş, Meclis’in siyasi diğer reformlar ve özellikle uyum yasaları çalışmalarına da aynı kararlılıkla yaklaşması gerektiğini belirtti.

       AB müktesebatının 29 konu başlığından oluşan müzakerelerinde Güney Kıbrıs Rum yönetiminin 23, Macaristan’ın 22, Slovenya’nın 21, Çek Cumhuriyeti, Estonya ve Slovakya’nın 19 konuyu geçici olarak kapattığını anlatan Eriş, Türkiye’nin diğer adaylarla arasında giderek açılan mesafeyi gidermesi gerektiğine de dikkat çekti.

Ntv

12 Ekim—  İktisadi Kalkınma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Meral Gezgin Eriş, Türkiye’nin düşük kredibilitesi yüzünden Avrupa Birliği&#...