Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Türklerin kredi kartı alışkanlıkları

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 822
64
Türklerin kredi kartı alışkanlıkları

Kredi kartı sahipleri en çok, ilk edindikleri kredi kartını tercih ediyor, kredi kartlarını daha çok süpermarket, benzinci ve giyim mağazalarında kull...


MasterCard tarafından 11 ilde 1200 kart kullanıcısı ile yılda iki kez gerçekleştirilen MasterIndex Araştırması’nın Kasım ayı sonuçları açıklandı.

       MasterIndex’te araştırılan konulardan biri de sahip olunan kredi kartlarından daha sık kullanılan kredi kartının farkının ne olduğuydu. Araştırma sonuçları gösterdi ki çok önemli bir bölüm ilk kredi kartlarını daha sık kullanıyor.

       İlk sahip olduğu kredi kartını tercih edenlerin oranı %30. Buna en yakın oran da benzer bir yanıt: %25 ile en uzun süreli sahip olunan kartların sık kullanılması oldu.

       Kart sahiplerinin %12’si en düşük faizli kartlarını kullanmayı tercih ederken, %9’u da hesabınınolduğu, her zaman çalıştığı bankanın kredi kartını kullanıyor. Harcama limitinin yüksek olması ve taksitlendirme olanağı %6’lık oranlarla daha sonra gelen tercih nedenleri.

       Bu sonuçlardan sonra ortaya çıkan tablo kart tercihinde yüksek limitten,düşük faizden önce alışkanlıkların rol oynadığını gösteriyor. Bu noktada da ilk sahip olunan kredi kartının özel bir yeri var.

       Genellikle kartın limiti aşıldığında ikinci bir kart kullanılmaya başlanıyor. Bu duyarlılıkta Doğu/Güneydoğu Anadolu ve Karadeniz Bölgeleri öne çıkıyor. Doğu/Güneydoğu Bölgesi kart sahiplerinin %50.1’i ilk kartını kullanırken, Karadeniz Bölgesi’nde bu oran %48.2.

       

HANGİ ÖZELLİKLERİ DAHA ÖNEMLİ?

       Kart sahiplerinin tercihini etkileyen önemli özelliklerde ilk sıralarda kredi kartının çalıntı sigortasından olması (%81) ve acil yenileme imkanı (%80) yeralıyor. Sonradan ödeme avantajı %80 ve taksitlendirme olanağı %79’luk oranla ilk sıralarda yeralan diğer önemli maddeler.

       Kartların yüksek harcama limitlerini önemli bulanların oranı %76 olarak belirlenirken, anlaşmalı firmalardan indirimli alışveriş olanağını önemli bulanların oranı %76 olarak belirlenirken, anlaşmalı firmalardan indirimli alışveriş olanağını önemli bir tercih nedeni olarak görenlerin oranı da %75 çıktı.

       Kaza sigortası %78, bedava uçuş hakkı %54, özel tatil ve kampanyalar da %63’lük oranlarla önemli özellikler arasında. MasterIndex araştırmasında ilginç bir sonuç Internet’te güvenli alışveriş konusunda. MasterCard’ın öncülüğünü üstlendiği “İnternet’te güvenli alışveriş” konusu artık kredi kartlarında önemli bir tercih nedeni. Kredi kartlarının Internet’te güvenli alışveriş imkanı sunması kullanıcıların %56’sı için çok önemli.

       

HANGİ İŞYERLERİNDE DAHA ÇOK KULLANILIYOR?

       MasterIndex sonuçlarında kart sahiplerinin hangi işyerlerinde kredi kartlarının daha çok kullandıklarına bakıldığında süpermarketlerin,akaryakıt istasyonlarının ve giyim mağazalarının ön sıralarad olduğu görülüyor.

       Araştırmaya katılan kredi kartı sahiplerinin %76’sı kredi kartlarını süpermarketten yaptıkları alışverişlerde kullanırken, %71’i akarkayıt istasyonlarında kredi kartıyla ödeme yapmayı tercih ediyor. Giyim mağazalarında kredi kartlarını kullananların oranı ise %70.

       Kredi kartı sahiplerinin %59’u havayolu, %57’si de seyahat acentelerine ödemelerini kartlarla yapıyor. Otel konaklamasında kredi kartı kullananların oranı %57 iken, lokanta ve restaurantlarda bu oran %56 olarak görülüyor. MasterIndex’e katılanların %50’si sağlık harcamalarını kredi kartlarından yaparken %49’luk bölüm de market/bakkal alışverişlerinde kredi kartlarıın kullanıyor.

       MasterIndex sonuçları elektrik, su, doğalgaz gibi tüketim faturalı ödemelerimizde henüz kredi kartlarına alışamadığımızı ortaya koyuyor. Kredi kartı kullanıcılarının %29’u tüketim faturalarını kartlarıyla öderken, cep telefonu faturalarını kartlarıyla ödeyenlerin oranı %30.

       

KARADENİZLİ ARABA SEVER

       MasterIndex’te, “Elinize fazladan 20 bin dolar geçse nasıl değerlendirirsiniz?” sorusuna katılımcıların %35’i “ev-daire alırım” cevabını verdi. Otomobil almayı tercih edenlerin oranı %24 iken, %21’ik bir kesim de tasarruf etmeyi tercih ediyor. 20 bin dolarını yeni bir işyeri kurarak değerlendirenlerin oranı ise: %13,

       Bu sonuçlar Mayıs ayında yapılan araştırmanın sonuçlarıyla karşılaştırıldığında gayrimenkul yatırımı ve otomobil alımında bir gerileme görülüyor. Mayıs ayı sonuçlarında “ev alırım” diyenlerin oranı %40, otomobile yatırım yapanların oranı %27 olarak belirlenmişti.

       Karadenizliler gayrimenkulden önce otomobile yatırım yapmayı tercih ediyor. Karadenizlilerin %36.4’ü otomobile, %35.8’i paralarını gayrimenkule yatırım yapıyor. En girişimci bölge ise Akdeniz. Akdenizlilerin %24.9’u yeni bir iş kurmayı tercih ediyor.

       Gelir dağılımı açısından değerlendirme yaparsak da gelir seviyesi düşük olan grupta yeralanların tartışmasız ilk tercihi gayrimenkul. Bu grupta gayrimenkülü tercih edenlerin oranı: %43.6.

       

BANKA KARTLARI TERCİH EDİLMİYOR

       MasterIndex araştırmasında banka kartını alışverişlerde kullananların oranı %31 olarak saptandı. Banka kartını alışverişlerde kullanmayı tercih etmeyen %69’luk kesim içinde banka kartının alışverişlerde kullanıldığını bilmeyenlerin oranı %22, vadesiz hesabında para olmadığı için banka kartıın alışverişlerde kullanmayanların oranı ise %13. Banka kartının avantajı yok diyenler ise %29 MasterIndex Mayıs sonuçlarında ise araştırmaya katılanların %36’sı kartlarıyla alışveriş edebileceğini bilmiyordu.

       Geçen 6 ay zarfında alışverişlerde banka kartı kullanılması konusunda bilgilenen kart sahiplerinin, bu kez de banka kartının avantajlı olmadığı gibi yanlış bir kanı taşıdığı için kartını alışverişlerinde kullanmadığı ortaya çıktı. Bunun nedeni de banka kartının yararlarının tam olarak bilinmemesi.

       Oysa ki banka kartıyla yapılan alışverişlerde nakit taşımak zorunda kalınmıyor ve bu yüzden de nakitle kıyaslandığında çok güvenli bir ödeme aracı, herhangi bir çalınma ve kayıp durumunda kart sahibinin parası bankada güvenle korunuyor. Ayrıca dünyanın dört bir yanında geçerli olan banka kartıyla istenilen para biriminden harcama yapılabilmesine olanak tanıyor.

       Bölgesel sonuçlara baktığımızda Akdeniz Bölgesi’nin önemli bir kısmının banka kartlarını alışverişlerde kullanabileceklerini bilmediklerini görüyoruz. Akdenizli banka kartı sahiplerinin %44’ü kartlarının böyle bir işlevi olduğunu bilmiyor. Bu orana en yakın bölge ise %24’le İç Anadolu.

       

Ntv

Kredi kartı sahipleri en çok, ilk edindikleri kredi kartını tercih ediyor, kredi kartlarını daha çok süpermarket, benzinci ve giyim mağazalarında kull...