Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

TÜRMOB: Kontrollü kura geçilmeli

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 514
89
TÜRMOB: Kontrollü kura geçilmeli

TÜRMOB Başkanı Özyürek, dalgalı kur sistemiyle hedeflerin belirlenemeyeceğini belirterek, “Kontrollü kur politikasına geçmek lazım. Bu hem devle...


Özyürek, dalgalı kur sistemiyle hedeflerin belirlenemeyeceğini iddia ederek, “Çünkü harcamaların önemli bir kısmı dolar cinsinden yapılıyor. Kamu ve özel sektörün temel girdileri dolarla. Devlet bütçesi ve özel sektör bütçeleri dalgalı kurla zor belirlenecek” görüşünü savundu.

       Bütçede harcama hedeflerinin gerçekçi yapılamayacağını kaydeden Özyürek, 2002 yılının enflasyon hedefinin yüzde 35 olarak ortaya konulduğunu ve bunun da inandırıcı olmadığını kaydetti.

       Özyürek, “Hükümetin 2001 yılındaki enflasyon hedefi de gerçekçi değildi. Bu nedenle 2001’de bütçeyi, programı, IMF’ye verilen niyet mektuplarını neredeyse her ay değiştirdiğimize göre 2002 için yüzde 35 hedef koyacağız, bu hedefi de tutturacağız demek kimseye inandırıcı gelmiyor. Kimse bu hedefe göre hesap yapamaz” diye konuştu.

       Bu koşullarda hükümetin bütçe yapmasının olağanüstü zor olduğunu ifade eden Özyürek, şunları söyledi:

       “Anayasal bir görev olarak bütçeyi belirleyeceklerdir ama gerçekçi olmayacak. Durmadan revize edeceklerdir ve yapılan sanal bütçe olacak. 2001’de 16 katrilyon faiz ödeyeceğiz dedik sonra bütçe revizyonu yaptık 37 katrilyona çıkardık. Buna benzer şeyler olacak. Bütçede gelir hedeflerinde ise bizim vergi gelirlerinde de önemli sıkıntılar yaşanacak. Çünkü vergi gelirlerinin yüzde 60’ına yakını vasıtalı vergilerdir. Bu demektir ki vergilerimizin yüzde 60’ı fiyat hareketlerine çok bağlı. Enflasyon artarsa, KDV tahsilatı artar. Enflasyon belli olmadan nasıl bir KDV tahmini yapacaksınız? Enflasyonun tahmin edilebilmesi için de kurun belirlenmesi gerekir. Bu belirsizliklerle gelir tahminlerinin de sanal olması sonucunu doğuracak.”

       Kamu maliyesinde vergi gelirlerinin 2002’de daha da düşeceğini tahmin ettiğini belirten Özyürek, “Kamu beklediği vergiyi toplamayınca yeni yeni vergiler, ek vergiler ve olağanüstü vergiler uygulamaya konulacak” diye konuştu.

       Hükümetin 2001’de bütçe hedeflerini büyük ölçüde tutturulduğu yolundaki açıklamalarını da gerçekçi görmediğini belirten Özyürek, “2001 yılı bütçesinde enflasyon hedefi yüzde 12 olarak belirlenmişti. Ama yıl ortalaması yüzde 70’e dayandı. Enflasyon yüzde 70 olursa, yüzde 12’ye göre yaptığınız hedefler kağıt üzerinde tutar. Ama bu reel olmaz” diye konuştu.

       Özel sektörün büyük ölçüde çöküş yaşadığını dile getiren Özyürek, bu sürecin gelecek dönemde de artarak devam edeceğini ileri sürdü. Özyürek, yıl sonunda ekonominin en az yüzde 8 gerileyeceğinin tahmin edildiğini belirterek, bunun da devletin vergi gelirlerine olumsuz yansıyacağını ifade etti.

       

“EKONOMİ KÜÇÜLÜYOR”

       Özyürek, hükümetin 2002 hedeflerinde yüzde 5 büyümeyi hedeflediğini hatırlatarak, bunun gerçekleşmesinin güç olduğunu ifade etti. Özyürek, “Bu büyümeyi gerçekleştirmek için uygulanan politikayı değiştirmek lazım. Ekonomi küçülüyor. Uygulanan politika küçülen bir ekonomi” diye konuştu.

       Özyürek, 1999 yılı sonunda uygulamaya konulan IMF destekli politikanın küçülmeyi hedeflediğini belirterek, hükümetin IMF’nin Türkiye’ye sunduğu politikaları bir kez daha gözden geçirerek, ülkeye özgün bir ekonomi modeli oluşturarak, uygulamaya alması gerektiğini ileri sürdü.

       Hükümetin iki yıl süresince uyguladığı ekonomik programın verilerinin bugünkünden daha iyi olduğunu belirten Özyürek, “1999 yılı sonuna kadar toplumun tüm kesimlerinin fedakarlığıyla uygulanan ekonomik program ülkeyi bugünkünden daha iyi bir yere getirmişti. IMF’nin sunduğu ve bugün uygulanan politikalar ise bizi iyiye güzele değil daha kötüye götürmüş. O halde bu politikaları ciddi biçimde sorgulamak lazım” diye konuştu.

       Özyürek, kontrollü kur sistemine geçilmesini de önererek, “Hiç bir ülkede bu kadar belirsiz kur politikası olmaz” dedi.

       Özyürek, kurum ve kuruluşların önünü görebilmesi için denetimli, kontrollü kur politikalarına geçilmesi gerektiğini ifade ederek, 2002 yılının kamu maliyesi ve özel sektör bütçeleri açısından zor bir yıl olacağını, işsizliğin de artarak devam edeceğini öne sürdü.

Ntv

TÜRMOB Başkanı Özyürek, dalgalı kur sistemiyle hedeflerin belirlenemeyeceğini belirterek, “Kontrollü kur politikasına geçmek lazım. Bu hem devle...