Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Tüzmenden olumlu mesajlar

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 420
40
Tüzmenden olumlu mesajlar

Dış Ticaret Müsteşarı Kürşad Tüzmen, Türkiye ve Rusya arasındaki ticarette olumlu gelişmelerin yaşanacağını söyledi....Ticaret hacminde Türkiye aleyhinde olan dengesizliğin düzeltilmesi için gerekli çözümlerin başında, Türkiye’nin doğal gaz alımına karşı Rusya’ya daha fazla mal ihraç edilmesinin önünün açılması geliyor

— KÜRŞAD TÜZMEN

Dış Ticaret Müsteşarı

       Dış Ticaret Müsteşarı Kürşad Tüzmen, Türkiye-Rusya Karma Ekonomik Komitesi’nin (KEK) Rus tarafının eşbaşkanı olan Devlet Mülkiyet Bakanı Farit Gaizullin ve Rusya Dış Ticaret ve Ekonomik Gelişme Bakan Yardımcısı ve aynı zamanda Türk-Rus İş Konseyi eşbaşkanı Vladimir Karastin ile yaptığı görüşmeler sonra temaslarında öncelikle, iki ülke arasındaki ticaretin arttırılmasının yolları üzerinde durduklarını söyledi. Ticaret hacminde Türkiye aleyhinde olan dengesizliğin düzeltilmesi yolunda karşılıklı görüş alışverişinde bulunduklarını belirten Tüzmen, çözüm yollarının başında, Türkiye’nin doğal gaz alımına karşı Rusya’ya daha fazla mal ihraç edilmesinin önünün açılması olduğunu söyledi.

       

MAVİ AKIM İLE AÇIK ARTACAK

       Dış Ticaret Müsteşarı Kürşad Tüzmen, Mavi Akım doğal gaz boru hattı konusunu genel çerçevesi ile görüştüklerini belirtirken, “Önümüzdeki dönem artacak doğal gaz alımı, Türkiye’nin ticaret açığını da artıracak. Ticaret açığı kapandığı ölçüde her iki ülkede de kamuoyuna tezler daha rahat anlatılabilir” dedi.

       Kürşad Tüzmen, Rusya’daki temasları ile iyi bir başlangıç yaptıklarını, alt düzeydeki teknik heyetler arasında yapılacak temaslarda, varılan bu genel mutabakatların ayrıntılarının görüşüleceğini bildirdi.

       Kürşad Tüzmen, iki ülkenin de uzun vadede gümrük duvarlarını tamamen kaldırmak istediğini, ama özellikle Rusya’nın bazı sorunları olduğunu söyledi. Tüzmen, Türkiye ve Rusya arasındaki dış ticaret hacminin potansiyelinin 240 milyar dolar olarak hesaplandığını da belirtti.

       Son olarak Rusya’daki temasları sırasında görüştükleri konuların, iki ülke arasında bu yılın sonunda veya gelecek yılın başında yapılacak olan yeni Karma Ekonomik Komisyon (KEK) toplantısının ön görüşmesi olarak çerçevelendiğini ifade eden Kürşad Tüzmen, Türkiye’deki krizin konu edilmediğini de belirtti.

       

Ntv

Dış Ticaret Müsteşarı Kürşad Tüzmen, Türkiye ve Rusya arasındaki ticarette olumlu gelişmelerin yaşanacağını söyledi....