Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

ULAKNETin sorunu kaynak

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 141
9
ULAKNETin sorunu kaynak

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Pak, akedemik açıdan çok önemli olduğunu söylediği ULAKNET’in istenilen seviyede olmamasını kaynak yetersizliğine bağl...


Yaklaşık 70 bin bilgisayarın bağlı olduğu ULAKNET’in, öğretim üyeleri, araştırmacılar ve öğrencilerden oluşan 300 bini aşkın bir kitlenin bilgiye erişim için candamarı konumunda olduğunu ifade eden Prof. Dr. Pak, şöyle devam etti: “Ülkemizin en büyük internet ağı ULAKNET’in dış kapasitesi Ağustos 2000’de 4 kattan fazla artışla 42 Mbit’e yükseltildi. Azımsanamayacak bu gelişmeye karşın, dış bağlantı kapasitemiz hala dünya standardlarının altında. ULAKNET’in birincil sorunu kaynaktır. ULAKNET, hala yerel ağ hızı açısından, her fırsatta önemi vurgulanan ve ülkenin eğitim sorunları için öncelikli çözüm olarak önerilen (uzaktan eğitim) gereksinimlerini karşılamaktan çok uzak. Ancak, Türk bilim insanları, araştırmacılar ve öğrenciler için bir olmazsa olmaz olan ULAKNET’in sağladığı hizmeti, istenen düzeyde olası ve sürekli kılacak bir bütçenin sağlanması için düğmeye basıldı.”

       

YUNANİSTAN ÖNDE

       Türkiye ile Yunanistan arasında bir karşılaştırma yapan Prof. Dr. Pak, internet servisleri için 65 milyonluk Türkiye’de 3.2 milyon dolar, 8 milyon nüfusa sahip Yunanistan’da ise 10 milyon dolar harcandığına dikkati çekti.

        Yunanistan’da Türkiye’den daha iyi bir ülke içi omurgasının olduğunu ve dış bağlantı kapasitesinin Türkiye’nin 4 kat artışla ulaştığı kapasitenin neredeyse 5 katı düzeyinde bulunduğunu anlatan Prof. Dr. Pak, sözlerini şöyle tamamladı: “Ulusal bütçeden internet için öğrenci başına ayda bir gazete fiyatının da altında bir rakamla, yalnız 120 bin lira ödeme yapılıyor. Yunanistan örneğine yaklaşmak için bu rakamın ayda öğrenci başına bir dolara, toplam bütçenin 18 milyon dolara yükseltilmesi gerekiyor.”

Ntv

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Pak, akedemik açıdan çok önemli olduğunu söylediği ULAKNET’in istenilen seviyede olmamasını kaynak yetersizliğine bağl...