Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Usame bin Ladine ilk dava

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 857
81
Usame bin Ladine ilk dava

12 Ekim—  Adı gizli tutulan davacı, söz konusu kişi,örgüt ve ülkenin Amerika’da dondurulan malvarlıklarından tazminat talep ediyor. B...
       Manhattan’daki Federal Mahkeme’ye dava başvurusunu yapan avukat James Beasley,El Kaide örgütüyle ilişkisi bulunduğu saptanan ve faaliyetleri durdurulan kuruluşlardan tazminat talep ettiklerini söyledi.

       Beasley Organize Suç Yasası’na göre 11 Eylül’deki saldırıların arkasında bulunduğu tahmin edilen isimlerin yargı önüne çıkarılmasında herhangi bir engel bulunmadığını belirtti.

       Avukat Beasley şikayetçi oldukları ülke,örgüt ve kişinin suçlu bulunmaları halinde Amerika’daki mal varlıklarından talep ettikleri tazminatı alabileceklerini vurguladı.  AFGANİSTAN'DA SAVAŞ•'Molla Ömer yakalanmak üzere'•Kandahar teslim oldu•Taliban dönemi Kandahar'da kapandı•ABD bombardımana devam•Tora Bora'da Ladin izi yok•Bonn anlaşmasına tepki
       Mahkeme başvurusunda Usame Bin Ladin ve El Kaide örgütü 11 Eylül’deki terör saldırılarını düzenlemekle,Afganistan da söz konusu örgütün faaliyetlerini destekleyerek

       “organize suca” ortak olmakla itham ediliyor.

       Avukat James Beasley müvekkilinin Dünya Ticaret Merkezi’nde çalışan esi tarafından saldırılardan hemen sonra cep telefonuyla arandığını belirterek,kendisinin binanın çatı katında yardim beklediğini söylediğini aktardı.

       Beasley bu görüşmenin ardından binanın çöktüğünü ve bu trajik görüntü karşısında müvekkilinin şiddetli bir psikolojik travma geçirdiğini anlattı.

       Müvekkilinin halen dördüncü çocuğuna hamile olduğunu belirten avukat Beasley, “Amerikan adaletinin suçlulara gereken cezayı vereceğine ve tazminat talebimizin onaylanacağına kesinlikle inanıyorum” dedi.

       Yasayı hazırlayan Kongre üyesinin adıyla anılan Rackeeter Organize Suç Yasası’na göre,cinayete teşebbüs etmek ,sahte evrak düzenlemek,kara para aklamak ve terörist faaliyetlere başvurmak gibi suçlar Amerika’da en sert biçimde ceza görüyor.

       Bu yasaya bağlı olarak suçlanan Usame Bin Ladin,El Kaide örgütü ve Afganistan’ın önümüzdeki aylarda Federal Mahkeme’de yargılanmalarına başlanması bekleniyor.

Ntv

12 Ekim—  Adı gizli tutulan davacı, söz konusu kişi,örgüt ve ülkenin Amerika’da dondurulan malvarlıklarından tazminat talep ediyor. B...