Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Vakıfbanka soruşturma talebi

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 694
113
Vakıfbanka soruşturma talebi

Cumhurbaşkanı Sezer’in görevlendirdiği DDK, usülsuz kredi kullandırmaktan Vakıfbank yönetimi hakkında soruşturma açılmasını istedi....


Buna göre, bazı işlemlerde Bankalar Yasası ve Türk Ceza Yasası’na aykırı davranışları saptanan banka yöneticileri hakkında soruşturma açılmasını sağlamak için, adli mercilere intikal ettirilmek üzere hazırlanan 9 dosya Başbakanlığa gönderildi.

       Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü ve Basın Başdanışmanı Metin Yalman, Çankaya Köşkü’nde düzenlenen haftalık bilgilendirme toplantısında, Devlet Denetleme Kurulu’nun çalışmalarına ilişkin bilgi verdi.

       Yalman’ın verdiği bilgiye göre, Cumhurbaşkanı’nın, Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası A.Ş, Türkiye Emlak Bankası A.Ş ve Türkiye Vakıflar Bankası A.O’nun tahsil edilemeyen kredilerinin araştırılıp denetlenmesi konusunda Devlet Denetleme Kurulu’nun görevlendirmesi üzerine başlatılan çalışmalardan Türkiye Vakıflar Bankası A.O’nun, tahsil edilemeyen kredileriyle ilgili araştırma ve denetim görevi sonuçlandı.

       Düzenlenen rapor, gereği yapılmak üzere yetkili mercilere intikali için 21 Haziran 2001 tarihinde Başbakanlığa yollandı.

       

YASALARA AYKIRI DAVRANAN YÖNETİCİLER

       Yapılan araştırma denetlemeler sırasında kimi şirketlere usulsüz kredi kullandırmak ve Güney Ege Enerji İşletmeleri Ltd. Şti ile ETİ Soda Pazarlama Nakliyat ve Tic. A.Ş’deki Bayındır Grubu’na ait hisselerin Vakıflar Bankası’na satılmasına ilişkin işlemlerde Bankalar Yasası’na ve Türk Ceza Yasası’na aykırı davranışları saptanan banka yöneticileri hakkında ceza soruşturması açılmasını sağlamak üzere adli mercilere yollanması için hazırlanan 9 dosya, Başbakanlığa gönderildi.

       Bankaca ödenen idari para cezasının ilgililerden tazmini konusunda hukuk davası açılmasını sağlamak için hazırlanan bir dosya da, 2443 sayılı Devlet Denetleme Kurulu kurulması hakkındaki yasanın 6. maddesi uyarınca yine Başbakanlığa yollandı.

       Yalman, diğer bankalardaki araştırma ve denetim görevlerinin ise sürdürüldüğünü bildirdi.

       

Ntv

Cumhurbaşkanı Sezer’in görevlendirdiği DDK, usülsuz kredi kullandırmaktan Vakıfbank yönetimi hakkında soruşturma açılmasını istedi....