Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Varan otobüsünü soyanlara 37şar yıl

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 167
31
Varan otobüsünü soyanlara 37şar yıl

Ankara 2 No’lu DGM, “Halkın yararlanmasına sunulmuş Varan Otobüsü’nü silah ile kaçırdıkları” gerekçesiyle haklarında dava açıl...


Fikirlerini kamuoyuna duyurabilmek için otobüs kaçırma eylemini planladıklarını anlatan Akçam, “Bunun dışında para alma amacımız yoktu. Amacımızı kamuoyuna gerçek yüzüyle duyuramadığımız için ve yaptığımız eylem adi bir soygun olarak medya tarafından yansıtıldığı için pişmanluk duyduk ve ertesi gün gidip polise gidip teslim olduk” dedi.

        Sanık Şükrü Çengel de esas hakkındaki savunmasında, Türk kültürünü yüceltmek düşüncesiyle hareket ettiklerini ve bu düşüncelerinden dolayı pişman olmadıklarını ifade etti. Çengel, “Ancak dava konusu yapılan düşüncelerimizin ortaya konuluşu biçiminden pişmanlık duyuyoruz. Bizim milliyetçiliğimiz ırkçılığa dayanmaz, kültür milliyetçiliğini esas alır. Emparyalizmi de reddeder. Amacımız doğrultusunda uygun bir ceza verildiğinde bu cezayı çekmeye razıyız” diye konuştu.

       Sanık Evren Alkan da, sanıklar Akçam ve Çengel’in savunmalarına katıldığını söyledi. Sanıkların avukatları da, müvekkillerinin beraatlerini istediler. Mahkeme Başkanı Hüseyin Eken, sanıklar Şükrü Çengel, Oran Gencay Akçam ve Evren Alkan’ın, 23 Mart 2000 tarihinde Ankara’dan İstanbul’a giden Varan otobüsünü Kızılcahamam ilçesi yakınlarında silah zoruyla karayolundan çıkarıp dağlık ve tenha bir yer olan Hamamçayı Deresi’ne götürerek bazı yolcuların paralarını aldıklarının anlaşıldığını bildirdi.

       

AĞIR HAPİS CEZASI

       Eken, 3 sanığın, TCK’nın “Adam kaldırma” başlıklı 499/1 maddesi uyarınca (5 kez) 16 yıl 8’er ay ve aynı maddenin bir kez uygulanması suretiyle de 18 yıl 4’er ay ağır hapis olmak üzere, toplam 101 yıl 8’er ay ağır hapis cezasına mahkum edildiklerini açıkladı. Mahkeme Başkanı Eken, “Aynı neviden şahsi hürriyeti bağlayıcı muvakkat cezaların birleştirilmesi halinde tatbik edilecek ceza 36 yılı geçemez” hükmünü düzenleyen 77. maddesi uyarınca sanıkların cezalarını 36’şar yıl ağır hapis cezasına çevirdi.

        Hüseyin Eken, sanıkların, “Siyasi amaçlı cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak suçundan” ise beraatlerine karar verdi. İddianamede, Şükrü Çengel’in, TCK’nın “Cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak” hükmünü düzenleyen 313/1-2-4-5, “nakliye ve muhabere vasıtaları aleyhinde cürümler” başlıklı 384/1-2-3 ve “yağma ve yol kesme” fiilini düzenleyen 499/2 (6 kez) maddeleri gereğince 97 yıldan 139.5 yıla ağır hapis cezasına çarptırılması talep ediliyordu.

        İddianamede, Sanık Oran Gencay Akçam’ın, TCK’nın 313/1-2-5, 384/1-2-3, 499/2 (6 kez) maddeleri uyarınca 96.5 yıldan 137 yıla, sanık Evren Alkan’ın da TCK’nın 313/1-2-3, 384/1-2-3 ve 499/2 (6 kez) maddeleri gereğince 97.5 yıldan 139 yıla kadar ağır hapsi isteniyordu.

       

Ntv

Ankara 2 No’lu DGM, “Halkın yararlanmasına sunulmuş Varan Otobüsü’nü silah ile kaçırdıkları” gerekçesiyle haklarında dava açıl...