Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Wolfowitz: Türkiyeye desteğimiz tam

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 690
77
Wolfowitz: Türkiyeye desteğimiz tam

ABD Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz, “ekonomik sıkıntı yaşayan Türkiye’ye, ülkesinin desteğinin tam olduğunu” söyledi....


Devlet Başkanı Kemal Derviş’in ardından bir konuşma yapan Wolfowitz, “Tek bir kişi, ne kadar parlak olursa olsun sorunların çözümüne yetmeyebilir. Sorunları aşma yönünde güçlü bir istek gerekli. Ancak Derviş’in konuşmasını dinledim. Aynı zamanda bu kriz, bunalımları aşmak için büyük bir fırsat olabilir. Tabii bunun için gerekli reformların gerçekleştirilmesi lazım” diye konuştu. Wolfowitz, ekonomik reformların yanı sıra temel bazı kurumlarda da birtakım reformların gerektiğini söyledi.

        Türkiye’nin önemli bir NATO müttefiki olduğunu söyleyen Wolfowitz, birçok alanda Türkiye ve ABD’nin işbirliği yaptığını belirterek, Türkiye’nin Kosova krizi sırasında yaptığı askeri ve insani katkıyı da övdü.

        Wolfowitz, ABD’nin Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği’ne (AGSK) destek verdiğini belirterek, “Ancak bu girişim, Savunma Bakanı Donald Rumsfeld’in de söylediği gibi, NATO’nun varlığını yıpratmamalı ve NATO Avrupa’nın güvenliğinde temel kuvvet olarak kalmalı” dedi.

        Körfez krizinde Türkiye ile işbirliğini hatırlatan Wolfowitz, Türkiye ile iyi bir işbirliği yapıldığını belirtti ve Türkçe olarak söylediği “Yanlış hesap Bağdat’tan döner” sözünün gerçekleştiğini kaydetti.

        Wolfowitz konuşmasında, “kitle imha silahları üreten tehlikeli ülkelerden bazılarının, Türkiye’yi de hedef aldığına” işaret etti. Ekonomik kriz çerçevesinde Türkiye’nin savunma harcamalarının yerini soran bir katılımcıya ise Wolfowitz, Türkiye’nin şu andaki önceliğinin ekonomi olduğunu söyledi.

       

Ntv

ABD Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz, “ekonomik sıkıntı yaşayan Türkiye’ye, ülkesinin desteğinin tam olduğunu” söyledi....