Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Yaban hayvanı sayısında azalma

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 860
117
Yaban hayvanı sayısında azalma

Orman Bakanlığı, av-yaban hayvanı sayısında azalma olduğunu tespit etti. Azalmanın önlenmesi amacıyla yaban hayatının envanteri çıkarılacak, köy tüzel...
        Antalya’da 80 bin hektar üzerinde yapılan tespit çalışmalarında, özellikle av-yaban hayvanı yaşam ortamlarının bozulduğu ve erkek-dişi oranında dengesizlikler olduğu ortaya çıktı. Bu arada yerli ve yabancı avcıların belli bir ücret karşılığında av yaptığı Artvin-Yusufeli yaban hayatı koruma sahasında yapılan envanter çalışmasında da av-yaban hayatı popülasyonunda azalma olduğunu ortaya çıktı. Bölgede av turizmi için gelen taleplere izin verilmiyor.

       

ALINAN TEDBİRLER

       Genel müdürlük, av-yaban hayvanı sayısındaki azalmanın önlenmesi ve av-yaban hayatının korunması için bir dizi tedbir aldı. Bu kapsamda Türkiye çapında av-yaban hayatının envanteri çıkarılacak. Bu amaçla 17 Ekim Salı günü Erzincan’da üniversite ve avcı derneklerinin temsilcilerinin katılımıyla av-yaban hayatı envanterinin nasıl hazırlanacağı konusunda seminer ile uygulama çalışması yapılacak.

        Av-yaban hayatının korunması amacıyla mahalli köy tüzel kişiliklerine de görev verilecek. Pilot bölge olarak İskenderun-Arsus Yaban Hayatı Koruma Sahası seçildi. Bakanlık daha sonra Akseki-Gidengelmez, Artvin-Yusufeli yaban hayatı koruma sahalarında çalışmalar yapacak. Ayrıca Yaban Hayvanı (keklik, sülün, çil ve bıldırcın) Üretme ve Doğaya Salma Projesi de devreye girecek. Proje kapsamında köy tüzel kişiliklerine üretim görevi verilerek, köylülerin hem gelir elde etmeleri sağlayacak hem de canlıların doğada devamına katkıda bulunulacak. Bakanlık, pilot il olarak Kahramanmaraş’ı seçti.

       

AVCI EĞİTİMİ KURSLARI

       Milli Eğitim Bakanlığı ile imzalanan protokol çerçevesinde bilinçsiz ve kaçak avcılığın önlenmesi amacıyla düzenlenen avcı eğitimi kursları ise önümüzdeki ay başlayacak.

       Eğitim çalışmalarında “ekoloji bilgisi”, “avcılığın tarihi, felsefesi özü”, “Türkiye’deki av hayvanları”, “av silahları”, “av köpekleri”, “avda kullanılan yırtıcılar”, “avcı için gerekli bilgiler”, “sağlık bilgileri” ve “avcılıkla ilgili mevzuat” konularında kurs verilecek. Avcı eğitimi kursları sonunda katılımcılar sınava tabi tutulacaklar. Av tezkeresi almak isteyenlerin bu kurslara katılmaları gerekiyor. Orman Bakanlığı, koruma çalışmaları çerçevesinde Türkiye çapında koruma-kontrol ekipleri de oluşturacak. Ekipler için özel giysiler hazırlanırken, silah, telsiz, dürbün ve araç takviyesi de yapılacak.

       

Ntv

Orman Bakanlığı, av-yaban hayvanı sayısında azalma olduğunu tespit etti. Azalmanın önlenmesi amacıyla yaban hayatının envanteri çıkarılacak, köy tüzel...