Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Yat turizmi ilgi bekliyor

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 881
75
Yat turizmi ilgi bekliyor

Yat turizminde, limanlarının sayı ve kalitesinin artırılması çarısı yapıldı. İstanbul Deniz Ticaret Odası, Türkiye’nin, Akdeniz’de seyrede...


Özellikle Doğu Akdeniz sahilleri, yat turizmciliği açısından önemli bir potansiyeli barındırıyor. Ancak, mevcut yat turizmciliği altyapısının talebi karşılamaktan çok uzak olduğuna işaret ediliyor. İstanbul Deniz Ticaret Odası’ndan edinilen bilgiye göre, Türkiye, Akdeniz’de seyreden yatların ancak yüzde 0.2’sine hizmet verebiliyor. İstanbul DTO, planlı bir biçimde ve süratle yeni marinalar ve çekek yerlerinin hizmete sokulması, Türkiye’nin bu sektördeki pazar payının artırılması gerektiği uyarısında bulunuyor. Türkiye’nin yat limanlarının hem sayı, hem kapasite, hem de hizmet kalitesinin yükseltilmesi gerektiğine dikkat çekiliyor.

       Yat limanlarının önemi yarattıkları katma değer büyüklüğünden kaynaklanıyor. Yabancı bayraklı bir yatın getirdiği dövizin 30 turistin toplam harcamasına toplamına eşit olduğu belirtiliyor.

       

YAT İŞLETMECİLİĞİ BÜROKRASİ KURBANI

       İstanbul DTO yetkilileri, bir marinanın yatırım izni alabilmesi için altı ayrı bakanlık ve 23 genel müdürlükten onay alması gerektiğini ve bu işlemlerin yaklaşık üç yıl sürdüğünü vurgulayarak, denizciliğin tek elden idare edilmesi ve bir denizcilik bakanlığı kurulması gerektiğini dile getiriyorlar.

       Yetkililer, pilotaj ücreti, demir ücreti, içme suyu bedeli, ayak bastı parası, gibi gelir getirici unsurların miktar ve uygulama koşullarının Akdeniz’deki diğer ülkelerdeki gibi olması gerektiğini kaydediyorlar.

Ntv

Yat turizminde, limanlarının sayı ve kalitesinin artırılması çarısı yapıldı. İstanbul Deniz Ticaret Odası, Türkiye’nin, Akdeniz’de seyrede...