Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Yeni umutlar

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 641
7
Yeni umutlar

11 Temmuz—  Boşa geçen bir sezonun ardından Beşiktaş, yeni isimler ve yeni umutlarla zorlu bir sezona giriyor. Ama hala geçtiğimiz sezonu t...


Herşeye rağmen önümüzdeki sezon daha iyi olacak kanısındayım. Nasreddin Hoca’ya iki bardak ayran gösterip, hangisi daha güzel bir tadıp bize söyle demişler. Nasreddin Hoca birini taddıktan sonra, eliyle diğerini gösterip “bu güzel” demiş. Bunun üstüne iddiaya girenler, “Hoca onu daha tadmadın ki?” demişler. Hoca’da “bundan daha kötü olamaz” demiş.

       Krizin belimizi büktüğü şu günlerde aslında FIFA’nın yeni uluslararası transfer yönetmeliği kulüplerin imdadına yetişti. Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin liglerinde Bosman sonrası esen rüzgarlar, artık bizde de daha şiddetli esecek. Hülle kavgasının sürdüğü şu günlerde herkes dört gözle FIFA’nın 15 Temmuz’daki açıklamalarını bekliyor. Bundan sonra tüm dünyada futbolcuların borusu ötecek. Kulüpler stratejilerini çok iyi saptamalı ve artık çok daha iyi alt yapı ve ‘scout’ sistemi kurmalı. Bu işi en iyi İngilizler’in yaptığını belirtmeliyim. Kriz davullarının dövdüğü kafalar artık

       girdi-çıktı dengesini çok iyi yapan ve buna paralel olarak her seviyede başarıyı yakalayabilen klüpleri incelemeye almalı, sabırla bu örnekleri Türkiye’ye taşımalı.

       

       15 Temmuz sonrası Beşiktaş da, Samsunlu İlhan ve Tümer’i kadrosuna katmayı planlıyor. Bu sadece Samsun kulübüyle anlaşılması durumunda söz konusu olabilir. Çünkü FIFA 12 aylık bir periyod içinde oyuncuya sadece bir transfer yapma hakkı tanıyor. Anlaşılması durumunda özellikle İlhan, Daum’un planlarının ve hedeflerinin gerçekleşmesinde çok önemli bir rol oynayabilir. Tümer de süratli ve boş alan bulursa çok etkili olabilen bir oyuncu. Alman ekolünü taşıyan İlhan çok haraketli ve yıpratıcı bir hücum oyuncusu. Nouma kalsaydı çok iyi bir ikili oluşturabilirlerdi. Nouma kalsaydı?

       Aslında Beşiktaş’ın soru işareti taşıyan transferi Norveçli Arild Stavrum. Oyunu çok soru işareti taşımıyor aslında. İskoç liginin en çok gol atan ikinci adamıydı. Soru işareti Daum’un Stavrum’u hiç izlemeden kadroya katması?

       

       Daum’un ortasahaya transfer ettiği Sixten Veit ise Herta Berlin’de genellikle yedek soyunan bir isimdi. Defansif özellikleri ile ön plana çıkan Veit’ın fiziği çok iyi. Devamlı oynamaya özlem duyan biri olması belki de iyi bir motivasyon sebebi olabilir.

       Orta sahaya bonservis bedeli vermeden alınan bir başka isim ise Tunuslu Baya. Üç sene önce Futbol Mundial’de yakından tanıma fırsatı bulduğum Baya, aslında bu süre içinde yerinde saydı. Yine de oynadığı takımların Freiburg ve Tunus Milli takımları olduğunu düşünürsek, onu pek suçlayamam. Fenerbahçe’li eski takım arkadaşı Ali Güneş ise onun için çok olumlu şeyler söylüyor.

       

       Alman dilini konuşan isimlerden biri de Necat Aygün. Necat, 1860 Münih takımında geçtiğimiz sezonun en çok gelecek vaad eden defans oyuncusuydu. 1860 Münih’de bu yüzden onu Beşiktaş’a pişmesi için bir yıllığına kiraladı. (En son Avrupa’dan kiralık gelen isim Ferdinand’dı sanıyorum?!) Fakat sezon boyunca bir dakika bile forma giymeden nasıl bir gelecek vaad etmiş olabilir? Herşeye rağmen antremanları izleyen arkadaşlar ‘takımın en iyisi’ yorumunu yapıyor.

       Yurt içinde yapılan kaliteli transferler de var. Trabzonspor’dan gelen Tamer Tuna, Çanakkale’den beri oyununu her yıl daha da geliştiriyor. Çok hızlı ve çalışkan bir oyuncu. Ofansif yönü biraz daha gelişirse direkt oynayabilir.

       Ahmet Yıldırım’ın ve Mehmet Aksu’nun, Ayhan’la takas edildiklerini söylemek de yeterli sanıyorum.(Bkz. İkinci paragraf, Nasreddin Hoca fıkrası)

       

       N’Gotty’den vazgeçildikten sonra defans ve ortasaha’ya yapılması beklenen iki transfer daha var. Yöneticiler, bu transferleri, Nouma’dan gelen parayla yapacaklarını söylüyor.

       Doğrusu Beşiktaş son yılların en büyük kadro (kabuk) değişikliğini yaşıyor. Bakalım Daum, kriz dalgasının yuttuğu umutları tekrar canlandırabilecek mi? Ama ucuz etin yahnisi de...

       

Ntv

11 Temmuz—  Boşa geçen bir sezonun ardından Beşiktaş, yeni isimler ve yeni umutlarla zorlu bir sezona giriyor. Ama hala geçtiğimiz sezonu t...