Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Yılda 17 gün bayram tatili yapıyoruz

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 834
165
Yılda 17 gün bayram tatili yapıyoruz

TİSK’e göre Türkiye’de yılda ortalama 13.5 olan dini ve ulusal bayramlardaki tatil günü sayısı Başbakanlık genelgeleriyle 16-17 güne kadar...


Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) tarafından yapılan araştırmada, Türkiye’de ulusal ve dini bayramlardaki tatil günü sayısının yılda ortalama 13.5 olduğuna dikkat çekilerek, son yıllarda hükümet genelgeleriyle bu tatil günü sayısının yılda ortalama 16-17 güne çıktığı belirtildi.

       TİSK araştırmasında şu görüşlere yer verildi:

       “Anayasamız, ücretli izin, hafta ve bayram tatillerinin kanunla düzenlenmesini hükme bağlamışken, bayram tatillerinin Başbakanlık genelgeleriyle uzatılması hukuken tartışılabilecek bir husus olmaktadır. Ayrıca, kamu çalışanlarını idari izinli sayan genelge, kamuda çalışanlar arasında da farklılık yaratmakta ve bir kısmını çalışmaya mecbur ederken, bir kısmını karşılıksız ödüllendirmiş olmaktadır. Bu uygulamanın sadece sayıları 2 milyona yaklaşan devlet memurları için geçerli olduğunu varsaydığımızda ve yılda ortalama 3 günün bu şekilde tatil edildiğini kabul ettiğimizde dahi, bir yılda kaybedilen işgünü sayısı yaklaşık 6 milyonu bulmaktadır.”

       TİSK araştırmasına göre, bazı ülkelerdeki dini ve ulusal bayramlardaki tatil günleri sayısı söyle. Almanya: (Eyaletlere göre 9 ile 12 gün arasında değişiyor), Fransa: (11 gün), İtalya: (15 gün), İngiltere: (8 gün), Belçika: (10 gün), Finlandiya: (10 gün), İrlanda: (8 gün), Lüksemburg: (10 gün), Portekiz: (12 gün), Hollanda: (7 gün), ABD: (Federal düzeyde 10 gün. Eyaletlerde 10 ile 13 gün arasında değişiyor), Japonya: (14 gün), Kanada: (Federal düzeyde 9 gün. Farklı yerleşim bölgelerinde 5-9 gün), Yeni Zelanda: (11 gün), İsviçre: (8 gün), Norveç: (12 gün), İzlanda: (7 gün), Singapur: (11 gün), Çin: (7 gün), Endonezya: (13 gün), Filipinler: (10 gün), Tayland: (13 gün), Malezya: (17 gün), Güney Kore: (18 gün), Şili:(14 gün), Arjantin: (8 gün), İsrail: (9 gün), Meksika: (7 gün).

Ntv

TİSK’e göre Türkiye’de yılda ortalama 13.5 olan dini ve ulusal bayramlardaki tatil günü sayısı Başbakanlık genelgeleriyle 16-17 güne kadar...