Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Yılmaz: KHKda grup kararı alacağız

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 153
22
Yılmaz: KHKda grup kararı alacağız

29 Ağustos—  ANAP Lideri Yılmaz, Bolu’da yapımı planlanan Yaşamköy konutlarının temel atma töreninden sonra Vali Mehmet Ali Türker�...


ANAP lideri Yılmaz, gazetecilerin, cumhurbaşkanının yetkilerinin sınırlandırılması konusundaki sorusu üzerine de, “bu konuda daha önce meclis komisyonunda öneriler vardı, Cumhurbaşkanının sadece yasalarla değil, aynı zamanda Anayasa ile ilgili yetkileri var. Bu yetkileri meclis açıldığında gündeme getireceğiz. Bu konu uzun süredir, hükümetin gündeminde” diye konuştu.

       

OMBUDSMAN GÜNDEMDE

       Yılmaz, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in “Ombudsman” tayini ile ilgili olarak, “bu konu hükümetin gündeminde bulunuyor” dedi. Başbakan Yardımcısı Yılmaz, Bolu’da Vali Mehmet Ali Türker’i makamında ziyareti sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yılmaz, memurlarla ilgili KHK’nın TBMM gündemine getirilmesiyle ilgili bir gazetecinin, “komisyonlarda bulunan ve KHK’ya karşı çıkanların tarafınızdan değiştirileceği söyleniyor” şeklindeki ifadesi üzerine, “Komisyonlar açılır açılmaz bu konuyu değerlendireceğiz” dedi. Yılmaz, Cumhurbaşkanının yetkilerinin sınırlandırılmasıyla ilgili hazırlıklar konusunda bir soruya yanıt verirken de, “Cumhurbaşkanının yasayla verilen yetkileri yasayla, Anayasa’dan kaynaklanan yetkiler ise Anayasa değişikliği ile değiştirilir. Sayın Cumhurbaşkanının görüşlerine de uygun olan bir değişikliğe gidilir” diye konuştu. Mesut Yılmaz, “Anayasamızdaki yetki dağılımları üzerinde çalışılıyor ama bunun değiştirilmesi için üçte iki çoğunluğa ulaşılması lazım. Buradaki KHK dahil gözden kaçan bir husus var. Türkiye bir hukuk devleti ve hükümetin yetkileri de yargı denetimine açık” dedi.

       Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in “Ombudsman” olarak tayini ile ilgili haberin hatırlatılması üzerine, “bu konu hükümetin gündeminde” dedi. Yılmaz, gazetecilerin, son günlerde meydana gelen depremlere dikkati çekerek, “Batı Anadolu’da yaşanan depremler büyük bir depremin beklentisi mi” sorusuna karşılık olarak da şunları söyledi: “Hükümet deprem konusunda bir kurul oluşturdu. Bu kurulun açıklamaları dikkate alınmalıdır. Bunun dışında vatandaşları paniğe sevkeden açıklamalar dikkate alınmamalıdır ve basın bu konuda dikkatli davranmalıdır.” Yılmaz, bazı kuruluşların müsteşarları arasındaki tartışmaların hatırlatılması üzerine ise, “Devletin içinde olan şeyler yine içinde kalır. Bunun basının önünde tartışılmasını yakışıksız buluyorum” dedi. Yılmaz, Bolu ve Düzcelilerin “Acil Destek” kapsamına alınması için üç bakandan oluşan bir komisyon kurduklarını belirterek, bu komisyonun çalışmaları sonrasında karar verileceğini bildirdi.

       Depremzedelerden bir yıldır elektrik parası alınmadığını belirten Yılmaz, bir gazetecinin “kalıcı konutların zamanında tamamlanmayacağı yönünde kamuoyunda şüpheler var” şeklindeki ifadesi üzerine de şöyle konuştu: “Bayındırlık Bakanlığı’ndan bize iletilen bilgilere göre konutlar zamanında tamamlanacak. Sayın Bolu Valisi ile de görüştüm. Bolu ili için herhangi bir gecikmenin söz konusu olmadığını ifade ettiler. Diğer illerdeki durumu valilerle görüştükten sonra ifade edebilirim.” Başbakan Yardımcısı Yılmaz daha sonra, Vali Mehmet Ali Türker ile bir süre daha görüştü.

       

       

Ntv

29 Ağustos—  ANAP Lideri Yılmaz, Bolu’da yapımı planlanan Yaşamköy konutlarının temel atma töreninden sonra Vali Mehmet Ali Türker�...