Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Yılmaz: Türkiye ABDye olanakları çerçevesinde yardım edecek

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 645
53
Yılmaz: Türkiye ABDye olanakları çerçevesinde yardım edecek

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Türkiye’nin kendi olanakları çerçevesinde ABD’nin teröre karşı açtığı savaşa destek ver...
        Bir gazetecinin, “Türk Ordusu’nun ABD’nin operasyonunda görev alacağı söyleniyor. Gidecek birliklerin görevi ne olacak?” şeklindeki sorusu üzerine Yılmaz, böyle bir talebin olmadığını Başbakan Bülent Ecevit’in de daha önce dile getirdiğini hatırlatarak, böyle bir düşünceleri olmadığını, ama ilerideki dönemde olabilecek her türlü ihtimale karşı hazırlıklı olabilmek için meclisten bu konuda yetki aldıklarını kaydetti.

        Yılmaz, bunun ötesinde söylenilen ve yazılanların hepsinin spekülasyondan ibaret olduğunu belirtti.

       

DİĞER ÜLKELER

        Yılmaz, “Irak ve Suriye de operasyona dahil edilirse Türkiye’nin tavrı ne olacak, bu konuda bir hazırlık var mı?” sorusu üzerine de, şu anda Afganistan’da yürütülen operasyonun doğrudan doğruya terörle bağlantılı olarak planlandığını ve sürdürüldüğünü anlattı.

        Herhangi başka bir ülkenin bu terör olaylarıyla doğrudan bağlantısının tespit edilmesi durumunda ona karşı da böyle bir harekata girişilmesinin beklenebileceğini ifade eden Yılmaz, “Ama şu anda başka hiçbir ülke için böyle bir durum söz konusu değil. Umarım ki Türkiye’nin komşularını hedef alıcı bir operasyona hacet kalmaz. Türkiye’de bunun doğuracağı olumsuz etkilerden mağdur olmaz” dedi. “Afganistan’dan bir Mehmetçik tabutu dönerse bunu nasıl açıklayacaksınız?” sorusuna ise Yılmaz, şu karşılığı verdi:

       

“TERÖRDEN EN ÇOK TÜRKİYE MAĞDUR OLDU”

        “Şu anda olmayan şeyler üzerinde bu tür senaryoların yazılması doğru değil. Geçmişte bu işten en fazla mağdur olan, en fazla Mehmetçik tabutunu terör dolayısıyla kalbine gömmüş bir ülke olan Türkiye, ABD’nin öncülüğünde başlayan terörle mücadelenin başarıya ulaşmasını en fazla istemesi gereken ülkedir. Türkiye, kendi olanakları çerçevesinde ABD’nin teröre açtığı bu savaşa destek verecektir.” Yılmaz, bu konunun çarpıtılmasının ve kamuoyuna yanlış takdim edilmesinin Türkiye’nin menfaatlerine ters düştüğünü, tam tersine burada yapılması gerekenin “mücadelenin amacına uygun olarak yürütülmesini ve terörle mücadeleyle sınırlı kalmasını sağlamak” olduğunu dile getirdi.

        Başbakan Yardımcısı Yılmaz, “Saddam Hüseyin’in, ‘Irak’a olası bir saldırıda Türkiye’nin yer almayacağı’ yönünde açıklaması oldu. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusu üzerine de, “Türkiye’nin hareket tarzını herhalde Saddam değil, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti belirler. Böyle bir şey söz konusu değil. Umarız ki Irak’a karşı böyle bir harekata gerek kalmaz” dedi.

       

Ntv

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Türkiye’nin kendi olanakları çerçevesinde ABD’nin teröre karşı açtığı savaşa destek ver...