Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Yimpaş Türkiyeye sığmıyor

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 382
58
Yimpaş Türkiyeye sığmıyor

Yimpaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Uyar, Avrupa’nın her yerinde toplam 100 mağaza açmayı hedeflediklerini kaydetti....


Hedeflerinin Avrupa’nın her yerinde toplam 100 mağaza olarak ifade eden Uyar, şunları söyledi: “Türkiye’de mevzuat olarak 6 aydan önce yeni bir halka arz mümkün olmuyor. Yimpaş, bu yüzden Avrupa’daki şirketlerini doğrudan Avrupa şirketi olarak kuruyor. Buralarda hem Türk vatandaşlarını hem de Avrupalıları ortak ediyor. Şu anda Avrupa’daki insanlar da bu modeli iyi kavradılar, onlar da ortak oluyorlar. Kuracağımız mağazaların sahipleri de aynı yerde yaşayan vatandaşlar ve yerli halk olacak.”

       

YILDA 2 MİLYAR MARK İHRACAT

       Dursun Uyar, Avrupa’daki Yimpaş mağazalarında yüzde 50 oranında Türk malı satmayı planladıklarını belirterek, Türkiye’de 30’a yakın fabrikaları bulunduğunu ve buralarda üretilen ürünlerin önce kendi mağazalarına gönderildiğini anlattı.

       Uyar, şöyle konuştu: “Türkiye’den getiremediğimiz bilhassa Aytaç ürünlerini, et ve süt ürünlerini de Avrupa’da üretiyoruz. Fransa’da büyük bir et fabrikamız çalışıyor. İngiltere’de Birmingham’da büyük bir kesimhanemiz çalışıyor ve bunlar doğrudan bütün Avrupa’ya üretim yapıyor. Bu yıl sonuna kadar Belçika’da, Türkiye’deki Aytaç’a benzer büyük bir et fabrikası hizmete girecek. Bizim hesaplarımıza göre 100 mağaza demek yıllık yaklaşık 4.5-5 milyar mark bir ciro demek. Bunun yüzde 50’sini Türkiye’deki fabrikalarımızdan getirebilirsek senede 2 milyar marklık bir ihracat tabi hale gelecek.”

       

TÜRKİ CUMHURİYETLERİNDEKİ YATIRIMLAR

       Türk cumhuriyetlerinde de ciddi yatırımların sürdüğünü ifade eden Dursun Uyar, Türkmenistan’daki Yimpaş mağazasının hemen hemen Avrupa ayarında olduğunu, önümüzdeki yılın Şubat ayında da yapımı süren bir otelin açılışını yapacaklarını bildirdi.

       Uyar, daha sonra da Aşkabat’ta 100 yataklı bir hastane yapımına başlayacaklarını kaydetti. Uyar, şunları kaydetti: “Azerbaycan’da 2 fabrikamız bitti, yakında onların da açılışı var. Yanyana un ve bisküvit çikolata fabrikası yaptık. Kırgızistan’da, 22 Ekim’de 20 bin metrekarelik bir hipermarketin açılışını yapacağız. Ayrıca, 5 yıldızlı bir otel ve yine Aytaç benzeri hem tavukçuluk hem büyük ve küçük baş besi tesisleri ve bir de salam, sosis, sucuk yapılacak et tesisleri kurulacak. Kırgızistan’daki kurulacak bu tesislerimizle bütün Rusya’ya hitap etmeyi planlıyoruz. Özbekistan’da 30 milyon dolarlık bir yatırım yapmıştık. 40 bin dönüm üzerinde bir çiftlik vardı Aytaç’a benzeyen. 2 tane hipermarmetimiz oldu. Semerkant’ta, Buhara’da yeni mağazalar inşa etmeyi planlıyoruz. Kazakistan’da da 6 kentte mağazalar yapacağız.”

       Yimpaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Uyar, “Bakü’den Aşkabat’a, oradan Semerkant’a, Buhara’ya, Taşkent’e, Bişkek’e, Almata’ya ve Astana’ya hem mağazalar hem oteller yaparak, Osmanlı dönemindeki kervansaraylar zincirini alışveriş merkezleriyle tamamlayarak götürüyoruz” dedi.

       Uyar, ABD’de de şirketlerin kuruluşunun tamamlandığını ve New York yakınlarında hipermarket ve et tesisleri için arsa aradıklarını kaydetti. Avustralya’da Sidney’de de çok büyük bir arsa alındığını ve büyük bir hipermarket yapılacağını vurgulayan Uyar, burada kurmayı düşündükleri et tesisleriyle de Endonezya ve Malezya’ya oradan da Ortadoğu pazarına Yimpaş ürünlerini azarlayacaklarını anlattı. Uyar, “Biz arzu ediyoruz ki Türkiye’den çıkan bu çınar bütün dünyaya yayılsın. Kimsenin önemsemediği küçük paraları büyük bir enerjiye dönüştürerek önce ticaret merkezleri açık pazar oluşturmak sonra o pazarda satılacak ürünleri üretecek fabrikalar kurmayı düşündük. Şu anda bu fiilen gerçekleşmiş oldu” diye konuştu.

       

600 TRİLYON CİRO HEDEFİ

       Uyar, holdingin geçen yılki toplam cirosunun 300 trilyon lira olduğunu, bu yılda 600 trilyon lira ciro beklediklerini ifade ederek, Avrupa’daki şirketlerde de ortak sayısının hızla arttığını, yeni dönemde de 20 bin Türk ve Avrupalı yeni üyeleri olduğunu söyledi.

       Dursun Uyar, İMKB’de de 2 şirketlerini halka arzedeceklerini belirterek, şöyle dedi: “Borsaya iki şirketimizi açacağız. Yimpaş Holding ve Yimpaş mağazalar zincirini. Kayıtlı sermayeye girmesi için müracaat ettik. Yılbaşına kadar çıkmasını bekliyoruz. Önümüzdeki yıl halka arz yapacağız. Ancak, Yimpaş’ın zaten yüzde yüzü halkın. Bundan sonra yeni sermaye artırıp, yeniden 150 bin yeni üye almak gibi bir şey olacak. Yani halka arzın halka arzı olacak.”

Ntv

Yimpaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Uyar, Avrupa’nın her yerinde toplam 100 mağaza açmayı hedeflediklerini kaydetti....