Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Yurtta KESK eylemleri

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 199
9
Yurtta KESK eylemleri

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na bağlı kamu çalışanları, çeşitli illerde ‘Kamu Çalışanları Sendika Yasa Tasarısı’nın ge...


Bunun üzerine KESK üyeleri karşı tarafta kalarak GİMA önünde polisin dağılmaları için yaptığı uyarılara karşın oturma eylemi yaptı. Ellerinde “Toplu sözleşme, grev hakkı, insanca yaşam”, “Sendikasız demokrasi, toplu sözleşmesiz, grevsiz sendika olmaz” yazılı pankart ve dövizler taşıyan eylemciler, “Sahte sendika yasasına hayır”, “Devlet güdümlü sendikaya hayır”, “Toplu sözleşme hakkımız, grev silahımız”, “Direniş var, yılgınlık yok” şeklinde slogan attılar.

       

“SAHTE SENDİKA YASASI”

       KESK Genel Başkanı Sami Evren, burada yaptığı açıklamada, “Kamu emekçilerinin toplu sözleşme ve grev hakkını yasaklayan sahte sendika yasasını tekrar gündeme getirdiler” dedi. Kamu çalışanlarının söz konusu yasayı 3 yıl önce “püskürttüğünü” söyleyen Evren, yeniden gündeme gelen tasarının bir kez daha püskürtülmesi için bugün yeniden harekete geçtiklerini ifade etti. Tasarının, kamu çalışanlarının tümüne toplu sözleşme ve grev hakkını, bir kısmına da sendika üyeliğini yasakladığını belirten Evren,

       “sahte yasaya geçit vermeyeceklerini” söyledi.

       

BAŞBAKANA FAKS

       Açıklamanın ardından Evren ve beraberindeki bir grup, Başbakan Bülent Ecevit’e faks göndermek üzere Kızılay Postanesi’ne gitti. KESK üyeleri, Kamu Çalışanları Sendikası Yasa Tasarısı’nın geri çekilmesi için Başbakan, Başbakan Yardımcıları ve Plan-Bütçe Komisyonu’na faks çektiler.

       KESK Kayseri Platformu üyesi memurlar Cumhuriyet Meydanı’ndaki postanede biraraya geldiler. Platformun Kayseri Dönem Sözcüsü Halil Ünal, burada yaptığı basın açıklamasında, memur sendikalarıyla ilgili olarak daha önce hazırlanan ve geri çekilen yasa tasarısının, yeniden Meclis’e getirilmek istendiğini belirtti. Ünal, “getirilmek istenen yasa tasarısı, sendikal çalışmaları geri plana iten, daha da güç durumda bırakan, olumsuz koşullar içeren, özgürlükçü ve katılımcı bir yanı olmayan bir yasa tasarısıdır” dedi.

       KESK üyeleri daha sonra, hazırlanan faks metnini imzalayarak, Başbakan Bülent Ecevit, Devlet Bakanları ve Başbakan Yardımcıları Devlet Bahçeli ve Mesut Yılmaz ile Plan-Bütçe Komisyonu Başkanı ve üyelerine çekilmek üzere postane görevlilerine teslim ettiler.

       Bu arada eylemin sona ermesinin ardından, polis, Karamürsel binası önünde bir otobüs içerisinde bekletilen gözaltındaki 20 kişiyi serbest bıraktı.

       Cadde üzerindeki bazı esnafın da muhtemel olaylara karşı işyerlerinin kepenklerini indirdiği görüldü. Eylem nedeniyle Metro ve Ankaray Kızılay ortak istasyonu da bir süre ulaşıma kapatıldı.

       

İSTANBUL’DA KESK EYLEMİ

       İstanbul’da KESK bağlı bir grup, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen “Kamu Çalışanları Sendika Yasa Tasarısı’na tepki” gerekçesiyle oturma eylemi yaptı. Aksaray’daki Metro İstasyonu önünde toplanan grup, slogan attı. Bir süre oturma eyleminde bulunan grup adına açıklama yapan KESK Genel Sekreteri Sevim Erol, “Bu tasarıyla kamu emekçilerine hiçbir hak getirilmediği gibi, hala kullandığımız birçok hak elimizden alınıyor” dedi.

       Erol, hak ve özgürlükleri kısıtlayan, yasaklayan değil, toplusözleşme ve grev hakkını içeren demokratik bir yasa istediklerini ifade ederek, şöyle konuştu:

       “Hükümeti bir kez daha uyarıyoruz. Bize rağmen yasa çıkaramazsınız. Yüzbinlerin iradesini yok sayamazsınız. Sahte sendika yasasını kabul etmeyeceğiz. Hükümet bu yasayı çıkarmakta ısrar ederse 1998’de başlattığımız demokratik direnişimizin benzerlerini göstermekten çekinmeyeceğiz.”

       Gruptakiler daha sonra, Aksaray Postanesi’nden, İstanbul milletvekillerine, “tasarıya oy vermemeleri” talebini içeren faks metni gönderdiler.

       

MERSİN

       KESK üyesi memurların diyarbakır ve mersin’de yapmak istediği eylem polis tarafından engellendi. es Mersin’de bir grup KESK üyesi kamu çalışanı sendika yasasını protesto etmek amacıyla Eğitim Sen şubesi önünde toplandı. Burada basın açıklaması yapmak isteyen gruba polis müdahele etti. Polisin kalabalığı dağıtmak için copla müdahele ettiği olayda bazı kişiler yaralanırken 19 eylemci de gözaltına alındı.

       

DİYARBAKIR

       Bu arada, Cevat Ulaş adlı gösterici kalp krizi geçirdi. Ulaş’a acil servis ekipleri ilk müdahaleyi yaptı.

       Diyarbakır’da da KESK üyesi kamu çalışanları aynı amaçla Türk-İş Diyarbakır şubesi önünde toplandı. Yeni sendika yasa tasarısını slogan atarak protesto eden memurlara polis müdahale etti. Polis ara sokaklara dağılan KESK üyelerini izleyerek bazılarını gözaltına aldı.

       

Ntv

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na bağlı kamu çalışanları, çeşitli illerde ‘Kamu Çalışanları Sendika Yasa Tasarısı’nın ge...