Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Zarardaki şirketin değeri cirosunun 10 katı olur mu?

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 650
137
Zarardaki şirketin değeri cirosunun 10 katı olur mu?

11 Temmuz—  1990’lı yılların ortalarından itibaren dünyayı saran bilgi teknolojisi 2000’nin daha ilk yarısında inanılmaz boyutl...


Bundan sonra gideceği yer konusundaysa kimse fikir yürütemiyor. Çünkü gelişmeler başdöndürücüden de öte hayal sınırlarını dahi aşıyor.

       Bir örnek verelim. Arçelik, Bülent Çelebi isimli bir Türk’ün kurduğu Scenix isimli bir teknoloji firmasıyla anlaşma yaptı. Bu anlaşmaya göre, belki 1 belki de 1.5 yıl içerisinde evinizdeki beyaz eşya, kahverengi eşya ya da bir başka cihaz bir yeri aşınmaya ya da arıza yapmaya yüz tuttuğu zaman doğrudan servisini arayacak. Modem aracılığıyla “Bak benim şuramda bir problem çıkacak gel beni tamir et” diyebilecek.

       

HİNDİSTAN İLE FARKI KAPATABİLİR MİYİZ?

       Bu bugün gelinen nokta.

       Bundan sonrasını varın siz düşünün.

       Peki Hindistan ile birlikte bilgi teknolojisinde en büyük potansiyel ikinci ülke olarak gösterilen Türkiye bu farkı nasıl kapatabilir?

       Rakamlara baktığımızda bu farkın kapanmasının pek imkanı yok gibi.

       Türkiye’de bilgisayarlaşma oranı yüzde 2.4 düzeyinde. Avrupa’da yüzde 40, Amerika Birleşik Devletleri’nde ise bu rakam yüzde 60-70’i geçmiş durumda.

       Demekki aramızda bu anlamda çok büyük farkı bir kenara bırakın uçurumlar var.

       Bir başka örnek

       Amerika’da elektronik ticaret dediğimiz bilgisayar üzerinden yapılan alışverişin toplam ticaret içerisindeki payı yüzde 50’lileri aşmış durumda. Avrupa’da da yüzde 30-35’ler seviyesinde.

       

İBRAHİM ÖZER VE BÜLENT ÇELEBİ

       Türkiye’de ise bu rakam daha yüzdeli hanelerin başına dahi gelmemiş. Ulaşılan rakam 7 milyon dolar seviyesinde.

       Tüm bunların gözümüzü korkutmasının anlamı yok. Biz toplum olarak çok çabuk tepki veren değişime hızla adapte olan bir milletiz.

       Bu şövenizm ya da kendini beğenmişlik değil.

       Çünkü bugün dünya çapında bir çok yeniliğe imza atan teknoloji şirketlerinin de önemli kademelerinde Türkler yer alıyor.

       Gerek Escort Bilgisayar şirketinin genç Başkanı İbrahim Özer gerekse Scenix gibi bir devin Başkanı Bülent Çelebi farklı düşünmüyor. Sıkı bir kaç yıllık eğitimin ardından Türkiye bu teknoloji atağında dünya ile boy ölçüşebilir.

       Hem de bizi yönetenlerin daha öncelerindeki tuşa basıp oyunu kullanmayı öğrenememesi rağmen.

       Bu bilgi işlem teknolojisinin insani boyutu, bir da yatırım boyutu var.

       

AMAZON DA DİĞERLERİ DE ZARARDA

       Bu da daha iyi anlamak için bazı dünya devlerinin rakamlarını hemen hatırlatmak istiyorum

       Amozon. Com şirketinin cirosu 1.6 milyar dolar. Bu şirketin bugünkü piyasa değeri ise 12.7 milyar dolar. Ancak şirketin bilançosu zararı gösteriyor. Rakiplerinin durumu da pek farklı değil. Commerce One, INC şirketinin satışları 33.6 milyon dolar piyasa değeri 6 milyar dolar. Bu şirket de zarar ediyor.

       EBay Inc. şirketi de zarar ediyor. Piyasada değeri 13 milyar dolar cirosu 224.7 milyon dolar.

       Peki bir şirket nasıl cirosunun 10 katı piyasa değerine ulaşır hem de zarar ederken?

       Bu sorunun yanıtını da Amerikan yatırımcısı son derece ilginç veriyor:

       “Şirketin bugünkü durumu belli. Biz şirketin geleceğine yatırım yapıyoruz. Bilişim teknolojisindeki gelişmeler hayallerimizin ötesinde işte bunun için bu kadar büyük paralar yatırıyoruz.”

       Demek ki teknoloji olunca yatırımın şekli de değişebiliyor

Ntv

11 Temmuz—  1990’lı yılların ortalarından itibaren dünyayı saran bilgi teknolojisi 2000’nin daha ilk yarısında inanılmaz boyutl...