Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Zorda olan ülke takasa yöneliyor

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 332
49
Zorda olan ülke takasa yöneliyor

Küresel ekonomideki yavaşlama, 1997-98’deki Asya mali krizinin olumsuz etkilerinin hala atlatılamaması nedeniyle, döviz sıkıntısı çeken bazı ülk...


Tayland Sanayi Bakan Yardımcısı Pichet Sathirachawal’ın Rusya’yı bu haftaki ziyaretinde, 250 bin metrik ton pirinç karşılığı Rusya’dan 50 bin metrik ton suni gübre alımı tüm yönleriyle görüşülecek.

       Tayland ve Rusya ikili takas ticareti konusunda mutabakat zaptını daha önce imzalamışlardı. Tayland, artan pirinç stoklarını takas anlaşmaları ya da devletten devlete satışlarla azaltmayı hedefliyor.

       Bu ülke Endonezya’dan, yağmur bombası atabilenler dahil, tarımsal amaçlı uçak alımı karşılığında pirinç, şeker, tapyoka (yerel bir tarım ürünü) ya da suni gübre satmayı, Malezya’dan petrol alıp bedelini pirinç ihracatıyla ödemeyi planlıyor.

       Endonezya petrol rafineri kapasitesi yetersiz kaldığında, Tayland’dan petrolünün işlenmesini talep etmişti. Bundan sonra da Ortadoğu’dan ithal edilen petrol Tayland’da rafine edildikten sonra Endonezya’ya iç tüketim için sevkedilecek. Endonezya’da rafine edilen petrol ise birinci kalite fiyatıyla Japonya’ya satılacak.

       

HİNDİSTAN-MALEZYA TAKAS TİCARETİ

       Hindistan Başbakanı Atal Behari Vajpayee’nin Malezya’yı geçen haftaki ziyaretinde, Hindistan’ın Malezya’da 1.8 milyar dolarlık demiryolu hattı projesini üstlenmesinin bedelinin palm yağıyla ödenmesine dair anlaşma imzalanmıştı.

       Bilgisayar yazılımında global bir güce dönüşmekte olan Hindistan, Malezya’nın yüksek teknolojiyi Mültimedya Süper Koridoru’ndaki altyapı tesisleri ve imkanlarından da yararlanmayı planlıyor.

       

KÜBA ŞEKER SATACAK

       Küba Devlet Başkanı Fidel Castro’nun Suriye’yi ziyaretinde, Suriye malları alımı karşılığında şeker satılmasına ilişkin ilke anlaşmasına varıldı, ayrıntılara dair görüşmeler sürüyor. Suriye uluslararası ihaleler ya da özel sektörden doğrudan alımlarla yılda 450-600 bin ton şeker ithal ediyor.

       Görüşmelerde, Küba şeker sanayiine Suriye sermayesiyle yatırımla, geçen 10 yılda azalan üretim kapasitesinin yenilenmesi de ele alındı.

       Küba’nın şeker kamışı plantasyonu, şeker rafinerisi ve şeker fabrikalarının yenilenmesi için finansmana ihtiyacı var. Küba’nın 1980’lerde 8 milyon tonun üzerinde olan yıllık ortalama şeker üretim kapasitesi 1990’ların sonlarında 3.5-4.5 milyon tona indi. Bu ülkede yıllık şeker tüketimi 300 ila 400 bin ton düzeyinde.

       Cezayir, İran, Malezya ve Katar’ı da ziyaret eden Küba lidri Castro, o ülkelerde de takas ticareti ve ikili yatırım imkanlarını araştırdı.

Ntv

Küresel ekonomideki yavaşlama, 1997-98’deki Asya mali krizinin olumsuz etkilerinin hala atlatılamaması nedeniyle, döviz sıkıntısı çeken bazı ülk...