Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Zorunlu deprem sigortasında poliçe sıkıntısı

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 556
70
Zorunlu deprem sigortasında poliçe sıkıntısı

Zorunlu Deprem Sigortası çerçevesinde bugüne kadar sigortasını yaptırmamış olanlar, yarından itibaren sigorta yaptırana kadar geçecek sürede, olası ...


Hazine yetkilileri, yarından itibaren sigorta yapma açısından hiç bir şeyin değişmediğini, bu konuda yanlış anlaşılma olduğunu bildirdiler. Bazı vatandaşların, “sigorta 27 Mart 2001 tarihinden sonra yapılırsa cezalı işlem uygulanacağı” yolunda yanlış fikirlere kapıldığına dikkat çeken yetkililer, şunları söylediler: “Zorunlu Deprem Sigortası’nın temelini 27 Aralık 1999’da çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname oluşturuyor. Kararname, sigortanın 9 ay sonra yürürlüğe girmesini öngörüyor. Ondan 15 ay sonrası için de devletin 7269 sayılı kanundan kaynaklanan yükümlülüklerinin ortadan kalkmasını öngörüyor. Vatandaşın kafasını karıştıran 27 Mart 2001 ile ilgili hadise buradan kaynaklanıyor. 7269 sayılı kanun ise devletin konut yapma ya da konut kredisi açma yükümlülüğünü içeriyor. Yani devlet 27 Mart 2001 tarihinden itibaren (artık bu yükümlülükleri ben yapmıyorum. Sigorta yaptırmanız gerekliydi) diyebilecek. Yani devlet bir anlamda (sigorta yaptırmadıysan ben ödemeyeceğim) diyor bir anlamda.”

        Yetkililer, sigorta yaptırılmadıysa, hasar varsa vatandaşın 27 Mart 2001 tarihinden sonra hasarıyla başbaşa kalacağını belirterek, “27 Mart 2001 hadisesinin anlatmak istediği şey budur. Yanlış anlaşılmaya meydan verilmemesi gerekir” diye konuştular.

       

“TEMİNAT AÇISINDAN FARK YOK”

        Zorunlu Deprem Sigortasının 27 Mart 2001 ya da bu tarihten sonraki bir tarihte yapılmasının teminat açısından bir fark taşımadığını belirten yetkililer, “Bunun cezası yok. Yalnızca buradaki kayıp, riskin aradaki süre boyunca kişinin üzerinde taşınacak olmasıdır” dediler.

       

ANKARA’DA POLİÇE SIKINTISI

        Öte yandan, afet yardımlarından yararlanma açısından bugün son gün olması nedeniyle Ankara’da poliçe sıkıntısı yaşandığı öğrenildi. Bazı vatandaşlar poliçe bulamamaktan yakınırlarken, bazı acentaların bu sorunu, “ön talep formu” düzenleyerek çözdükleri öğrenildi. Olası deprem riskini üzerinde taşımak istemeyen ve sigorta yaptırmayı da son güne bırakmış bazı vatandaşlar, ön talep formu doldurarak sorunu hallederken, yetkililer ise ön talep formunun işlerlik kazanabilmesi için sisteme girilmesinin şart olduğuna dikkat çektiler. Yetkililer, ön talep formu doldurulduktan sonra talep formunun masada tutulmasının bir anlam ifade etmeyeceğini, sisteme girildiği zaman bir anlamının olacağını belirterek, bu çerçevede poliçenin daha sonra düzenlenebileceğini kaydettiler.

        Yetkililer, sigorta şirketlerinin ellerinde yeteri kadar poliçe olmasına rağmen, özellikle Ankara’da tahmin edilenin üzerinde talep gelmesi nedeniyle zaman zaman poliçe sıkıntısı yaşandığını kaydettiler. Yetkililer, bu durumun, Ankara’daki vatandaşın bu tür düzenlemelere daha duyarlı olmasından kaynaklandığını belirtirken, “örneğin Çorum’da sıkıntı yok. Çünkü oraya taleple orantılı poliçe gitmiş” dediler.

       

“FİYAT KISA SÜRE İÇİNDE DEĞİŞMEYECEK”

        Öte yandan Hazine yetkilileri, kamuoyunda yarından itibaren sanki sigorta prim fiyatında artış olacakmış gibi bir izlenim oluşmuş olduğuna da dikkat çekerek, “Böyle bir şey söz konusu değil. Parametrelerimizin yakın zamanda değişmesiyle ilgili bir durum yok. Belki 27 Eylül 2001 tarihine kadar da bir şey değişmeyecek. Biz zaten fiyatı başlangıçta 1 senelik olarak öngörmüştük. Enflasyondan etkilenecek bir hadise değil. Başka parametreler var. Ama yakın bir gelecekte bir iki ay içerisinde öyle bir şey görünmüyor” diye konuştular.

       

       

Ntv

Zorunlu Deprem Sigortası çerçevesinde bugüne kadar sigortasını yaptırmamış olanlar, yarından itibaren sigorta yaptırana kadar geçecek sürede, olası ...